Hükümete yakın sendika ve patron örgütleri de Barış için Akademisyenler insiyatifini hedef aldı.

TZOB, TESK, Türk-İş, Hak-İş, Memur-Sen, Kamu-Sen, TİSK ve TOBB tarafından yapılan ortak açıklamada, “Elbette hiçbir devlet teröre taviz veremez“ denildi.

Bizler Türkiye’nin üreticileri, esnafları, çiftçileri, müteşebbisleri, çalışanları olarak, son dönemde ülkemizin birlik ve beraberliğini zedeleme boyutuna ulaşan tabloyu büyük bir dikkat ve endişeyle takip ediyoruz” ifadeleriyle başlayan açıklamada, bu çerçevede, ’terör’ olaylarından ve artan can kayıplarından rahatsızlık duyulduğu belirtildi.

Akademisyenler ve toplumun tüm kesimlerinin düşüncelerini ifade ederken birleştirici bir dil kullanması gerektiğini savunan örgütler, bölgede devam eden operasyonlara ve katliamlara tam olarak destek verdiklerini açıkladılar.

Açıklamada, “Elbette hiçbir devlet teröre taviz veremez. Elbette hiçbir devlet kendi sokaklarında güvenlik güçleri haricinde, silahlı unsurların dolaşmasını kabullenemez. Elbette hiçbir devlet kendi vatandaşlarının günlük yaşamlarına teröristler tarafından müdahale edilmesini kabul edip, hareketsiz kalamaz. Devletin amacının vatandaşlarımızın en temel haklarını korumak, onların yaşamını bir an önce normale çevirmek olduğunun hep birlikte farkında olmalıyız. Türkiye olarak terörün her türlüsüne karşı ortak bir tavır göstermeli, teröre karşı birlikte mücadele etmeliyiz” dendi.

Devletin her türlü sorunun üstesinden gelecek güce sahip olduğuna dair sarsılmaz bir inanç içinde olduklarını belirten kurumlar açıklamalarında, Kürt sorununun çözümüyle ilgili her hangi bir öneride bulunmadılar.(Evrensel)