Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, tutuklanan milletvekili Semra Güzel’in tek kişilik hücrede tutulmasına dair önerge verdi.

İstanbul’da 3 Eylül’de tutuklanan ve milletvekilliği devam eden Semra Güzel’in, tutuklandığı günden bu yana tek kişilik hücrede tutulduğunu avukatı açıkladı.

Önergede, Güzel’in, bir başka kadın mahpusla beraber kalmak adına dilekçe ile talepte bulunmasına rağmen bu talebinin karşılanmadığı bilgisi de yer aldı:

“Semra Güzel’in şu an kaldığı odada radyo ve televizyonun olmaması, kendisine gönderilen kitapların henüz verilmeye başlanması da uzun bir süredir tecrit halinin yaşatıldığına örnek teşkil ediyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 2 Eylül’de İstanbul’da gözaltına alınan Güzel, polis şiddetine maruz kaldığını ifade etmişti.

Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan şu soruları yanıtlamasını istedi:

*Semra Güzel’in gözaltına alındığı esnada başının zorla eğdirilmek istenmesi, kötü muameleye maruz bırakılması ve hakkında yanıltıcı bilgiler vererek kamuoyunda algı yaratılmaya çalışılması hakkında başlatılmış bir soruşturma var mı?

*HDP Hukuk Komisyonu tarafından Semra Güzel’e karşı kolluk kuvvetleri, görüntüleri servis eden basın yayın organları ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında TCK’da yer alan “işkence”, “hakaret”, “suç işlemeye alenen tahrik”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “soruşturmanın gizliliğini ihlal”, “adil yargılamayı etkileme” maddelerinden işlem yapılmasının talep edildiği suç duyurusu kapsamında ifadelerine başvurulan kişiler oldu mu?

*Tutuklanmasının ardından Silivri Ceza İnfaz Kurumuna götürülen Semra Güzel’in yaklaşık 1 aydır tek kişilik hücrede tutulduğundan ve bu durumun değişmesi için 3 defa yazılı talepte bulunmasına rağmen talebinin sözlü olarak reddedildiğinden haberdar mısınız?

*Dilekçe hakkı kapsamında yazılı olarak talepte bulunulan bir konu için sözlü olarak yanıt verilmesinin hukuksal dayanağı nedir?

*Semra Güzel’in Silivri Ceza İnfaz Kurumunda kaldığı odada radyo ve televizyonun bulunmamasının gerekçesi nedir?

*Milletvekilliği devam eden Semra Güzel’in bulunduğu hapishanede tecrit altında tutulması hakkında işkence yasağı ihlali kapsamında Bakanlığınızca bir soruşturma açılacak mı?

NE OLMUŞTU?

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in 2014 yılında PKK'li Volkan Bora ile çekildiği fotoğraflar, iktidar yanlısı basında yayınlandı ve hedef gösterildi.

8 Ocak'ta servis edilen fotoğrafların ardından Güzel hakkında 10 Ocak’ta hazırlanan fezleke Adalet Bakanlığı'ndan Cumhurbaşkanlığı'na gönderildi. Meclis Başkanlığı'na 12 Ocak'ta gönderilen fezleke Karma Komisyona sevk edildi.

Güzel hakkında hazırlanan iki fezleke nedeniyle dokunulmazlığın kaldırılmasına dair görüşmeler 20 Ocak'ta başladı. Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon’un oluşturduğu Hazırlık Komisyonu, Güzel'in "dokunulmazlığının kaldırılması" yönünde hazırladığı raporu HDP'nin şerhiyle birlikte 8 Şubat'ta Karma Komisyon'a sundu.

Meclis'te 17 Şubat'ta toplanan Karma Komisyon'da, HDP Batman Milletvekili ve Komisyon üyesi Mehmet Rüştü Tiryaki savunma yaptı.

Komisyon'da Güzel'in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar AKP, MHP, CHP ve İYİ Parti'nin oylarıyla kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu'nda 1 Mart'ta yapılan oylamada, Semra Güzel'in dokunulmazlığı kaldırıldı. Karar, 313 'evet'e karşılık 52 'hayır' oyuyla alındı. Güzel'in dokunulmazlığının kaldırılması ile hakkındaki iddialarla ilgili yargı sürecinin de önü açılmış oldu.

Güzel hakkında hazırlanan fezlekeler HDP Kapatma Davası'na da ek delil olarak sunuldu.

Kaynak: Bianet