Wall Street Journal / Quentın Fottrel

Yeni araştırmalara göre gençler selfielerine başkalarıyla çektirdikleri fotoğraflardan daha fazla bakıyor ve gençlerin üçte biri zenginliklerini kanıtlamak için "wealthie" çekmeye başladı.

Bir kupon ve indirim sitesi Vouchercloud.net tarafından 2,000 genç üzerinde yapılan ankete göre gençlerin yüzde 33'ü sosyal medyada en çok zamanı kendi resimlerine bakarak harcadıklarını belirtirken sadece yüzde 31'i zamanlarının en büyük kısmını sevdikleri birinin resmine bakarak harcadıklarını söyledi. Yine gençlerin sadece yüzde 14 sosyal medyada en çok vakti aile üyelerinin resimlerine bakarak harcadıklarını ifade ederken, yüzde 11'i en çok zamanın eski bir sevgilinin resimlerine bakarak geçirdiklerini aktardı.

Kendileriyle bu kadar ilgili olmalarına rağmen bazı uzmanlar gençlerin üstüne çok gelinmemesi gerektiğini belirtiyor. Genç demografisi üstüne çalışan danışmanlık şirketi Frank N. Magid Associates'in yöneticisi Sharalyn Hartwell, "Onlara narsist ya da maddiyatçı gibi damgalar vurma konusunda dikkatli olunmalı," dedi. Y kuşağının dijital dönemin kuşağı olduğunu bildiren Harwell, "Gençlerin kendilerine düşkün olma özgürlüğü her zaman oldu. Önceki jenerasyonlar sadece resimlerin çıkmasını beklemiyorlardı, film de bir ticari maldı ve insanlar bunu harcamamak için çok gayret sarf ederdi," şeklinde görüş bildirdi.

Yine de bazı gençler kendilerine bakmaktan hiç yorulmuyor gibi gözüküyor. 18 ila 30 yaş arasındaki gençlerin yaklaşık yüzde 63'ü akıllı telefonlarında duvar kağıdı olarak selfielerini kullandıklarını ve bu selfielerden memnun kalanların neredeyse hepsi (yüzde 94) selfieleri başkalarına mesajla gönderdiklerini belirtti. Katılımcıların çoğu (yüzde 71) selfielerine baktıklarında kendilerini mutlu hissettiklerini, yüzde 64'ü kendilerini "gururlu" hissettiklerini ve sadece yüzde 11'i kendilerini güvensiz hissettiklerini açıkladı. Ankete katılan gençlerin sadece yüzde 9'u selfielerden pişmanlık duyduklarını ifade etti.

Ancak selfieler konunun sadece bir bölümünü oluşturuyor. Yeni bir selfie furyası başlıyor: "Wealthie." Wealthieler arka planda alışveriş çantalarıyla ya da diğer lüks ürünlerle gösteriş yapıldığı selfieler olarak açıklanıyor. Vouchercloud anketine katılan gençlerin üçte biri logolu alışveriş çantalarıyla resimler çektiklerini belirtirken 4'te 1'i özel tasarım ürünlerle ve 5'te 1'i de nakit parayla selfie çektirdiklerini söylemiş. Beverly Hills'li psikoterapist ve yazar Fran Walfish, sosyal medyanın yeni bir gençler arasında akım ve arkadaş baskısı yarattığını belirtti. Buna göre birçok genç en son marka ve cihazlara sahip olduklarını göstermek istiyor. "Wealthieler bazen materyalizmden çok kendine güvensizlikten kaynaklanıyor," diyen Walfish," Herkes bir gruba dahil olmak istiyor," şeklinde görüş bildirdi.

New York merkezli teknoloji ve medya şirketi Quantum Networks'ün CEO'su Ari Zoldan, lüks marka ve alışveriş çantalarıyla poz vermenin ünlülerle başlayan yeni bir trend olduğunu belirtti. Zoldan Instagram ve Twitter fotoğraflarının pazarlama şirketleri için mini billboardlar olabileceğini ifade etti. (Örnek olarak Miley Cyrus düzinelerce Chanel çantalarıyla poz verdiği bir selfie çekti) Zoldan, "Gençler lüks markalarının gözünde etki yaratan bir kitle ve bu 'wealthie'ler genel pazarlama stratejilerinin bir parçası olacak," dedi.

Tabi ki lüks ürünlerle poz veren tek kesim gençler değil. New York'taki Montefiore Medikal Merkezi'nde psikoloji eğitimi müdürü olan Simon Rego insanların arkadaşlık sitelerinde yıllardır spor arabalar ve şampanyalarla poz verdiğini söyledi. Rego, "Bunun teknolojiyle ilişkimiz bakımından farklı bir dönem olduğunu hatırlamak önemli ama eğer ankete katılanların yaşı farklı olsaydı sonuçların farklı olup olmayacağından emin değilim," ifadesini kullandı. Gerçekten İngiltere'de yapılan başka bir ankete göre yetişkinlerin yüzde 73'ü hayatlarının bir döneminde yeni aldıkları şeylerle övünen selfieler çekmiş.