Büyük yıkımın yaşandığı Maraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından Urfa ve Adıyaman şimdi de sel felaketiyle mücadele ediyor.

İki kentte şimdiye kadar sel nedeniyle 10 kişi hayatını kaybetti. Urfa’da kent merkezindeki Abide Kavşağındaki alt geçit tamamen suyla doldu. Bir kişi sel sularının içinden yüzerek kurtuldu.

Bölgeye yönlendirilen dalgıçlar, tedbir amaçlı arama çalışması başlattı. Kavşak internette hatalı yapılaşmanın simgesi haline geldi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül de kavşağa gelerek ‘sahadayım’ mesajı vermek istedi. Ancak halk bu sırada kavşakta çalıştırılmayan hidroforlar yüzünden suların tahliye edilmemesini protesto etti. Vatandaşlar belediye başkanını yuhaladı. Başkan Beyazgül, korumaları eşliğinde aracına binerek olay yerinden uzaklaştı.

3 AY ÖNCE AÇILMIŞTI

İnternette simge haline gelen kavşak 3 Aralık 2022’de AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle açılmıştı.

Açılışa Erdoğan’ın yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de katılmıştı.

Kente “nefes aldıracağı” öne sürülen kavşak ve altgeçit, açılışından yaklaşık 3 ay su altında kaldı.

Söz konusu kavşak Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, İpekyol Bulvarı, Necmettin Cevheri Bulvarı, Atatürk Bulvarı ile 18 Mart Çanakkale Caddesini birbirine bağlıyor.

Kavşaktaki alt geçidin yapım işi Mart 2022’de 104 Milyon TL’ye Ohitan adlı firmaya ihale edildi ve alt geçit bu şirket tarafından yapıldı. Şirket Gürbağ Grup bünyesinde.

Yönetim Kurulu Başkanı Halil Bağıban ENR tarafından düzenlenen ‘’Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’’ listesinde yer alırken ve ödülü de Erdoğan verdi.