Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla tutuklanan Gazeteci Sedef Kabaş’ın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi.

Gelişmenin üzerine, Kabaş’ın avukatı Uğur Poyraz ve Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Anayasa Mahkemesi’ne tedbir ve öncelik talepli bireysel başvuruda bulundu.

“SEDEF KABAŞ'IN TEDBİR YOLUYLA DERHAL TAHLİYE EDİLMESİ TALEP EDİLDİ”

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Prof. Dr. Akdeniz, şunları kaydetti:

“Sedef Kabaş adına biraz önce Anayasa Mahkemesi'ne tedbir öncelik talepli bir bireysel başvuru yaptık. Başvuruyu İfade Özgürlüğü Derneği hukuk ekibi ve Avukat Uğur Poyraz birlikte hazırladı. Başvuru Kerem Altıparmak tarafından Ankara'dan ve elden AYM'ye sunuldu.

Anayasa Mahkemesi başvurusunda Sedef Kabaş'ın tedbir yoluyla derhal tahliye edilmesi ve başvurunun öncelikli olarak pilot dava usulüne göre incelenmesi talep edildi.

Başvuruda Sedef Kabaş'ın tutuklanma kararı ile Anayasa’nın 19. maddesinin ikinci fıkrası ile üçüncü fıkrası ve AİHS’in 5/1 ile 5/1-c maddelerinde düzenlenen kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğinin tespit edilmesi talep edildi.

Ayrıca, Sedef Kabaş'ın Anayasanın 26&28. maddeleri ile AİHS’nin 10. maddesinde düzenlenen ifade özgürlüğü ile basın özgürlüğünün & Anayasanın 19, 26 ve 28. Maddeleri ile bağlantılı olarak 14. Maddesinin ihlal edildiğinin tespit edilmesi de talep edildi.”

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Sedef Kabaş, "Büyükbaş hayvan bir saraya girdiğinde o kral olmaz, o saray ahır olur" ifadeleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanmıştı.

Kabaş mahkemedeki ifadesinde “Sözün orijinali bir atasözüdür. Hatta sözün orijinalini de değiştirerek sarf ettim. Bundan da anlaşılacağı üzere hakaret etme gibi bir kastım yoktur" dedi.