Sedat Peker'in videolarını durduran 'gizli el'

"Anlatılana göre Türkiye’de bir el, 'Peker’i durdursun' diye son dönemde yakınlaştığı Suudi Arabistan’dan yardım istemiş"

Güncel 29.06.2021 - 10:20 29.06.2021 - 10:20

Gazeteci Barış Pehlivan, Sedat Peker'in yeni video çekmesini engellemek için 'Türkiye'den bir el'in Suudiler'den ricada bulunduğunu, onların da BAE'nin müdahale etmesini sağladığını yazdı.

Suç örgütü lideri olmaktan hakkında yakalama kararı olan Sedat Peker, Türkiye gündemine sarsan videolarına ara vermek zorunda kaldı. Bu konuda çeşitli iddialar dile getirilirken, Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan bu konuda 'devlet kulisleri'nde konuşulanları yazdı.

Barış Pehlivan, İstanbul'da Suudi Arabistan konsolosluğunda katledilen Cemal Kaşıkçı dosyasına kadar uzanan iddiaları, 'Peker'i durduran el' başlıklı yazısında şöyle anlattı:

Bir süredir “Sedat Peker’i kim durduruyor” diye soruyoruz. Nasıl oldu da bulunduğu Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) onu “videosuzlaştırdı?”

Öyle ya BAE ile bizim iktidar pek de iyi ilişkilere sahip değil.

Bu konuda devletin kulislerinde konuşulan ilginç bir tez var. O da Peker’i durdurmak için devreye girenlere dair. 

Öyle söylendiği gibi suikast timlerinden falan bahsetmiyorum. Bayağı diplomasiyi kastediyorum. 

Anlatılana göre Türkiye’de bir el, “Peker’i durdursun” diye son dönemde yakınlaştığı Suudi Arabistan’dan yardım istemiş. BAE’nin, aynı cephede olduğu Suudilerin ricasıyla Peker’e müdahale etmesi sağlanmış. 

Peki, “karşılığında ne verilmiş” diyeceksiniz... 

Malum, ABD basınında, Trump sonrasında Cemal Kaşıkçı dosyası yeniden gündeme geldi. Katillerin ABD’de eğitildiği bile yazılıp çizilmeye başladı. Biden’ın, Trump’ın Suudi sevici çizgisini bozması beklenirken Türkiye’den bir el Suudilere reddedemeyeceği bir teklif yapmış. “Siz Peker’i durdurun, biz de Cemal Kaşıkçı dosyasını büyütmeyelim” önerisi çok cazip gelmiş. Böylece Suudilerin devreye girmesiyle BAE yönetimi Peker’e müdahale etmiş.

Kulislerde yankılanan bu tez doğru mu, bilmiyorum.  

Ama mantıklı olması bir yana, Kaşıkçı gündemi yeniden hatırlanırken Türkiye’yi yönetenlerin fazla unutkan olması sizin de dikkatinizi çekmiyor mu?

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@