Suç örgütü lideri Sedat Peker'in kardeşi Atilla Peker, Kıbrıs’ta katledilen gazeteci Kutlu Adalı'nın öldürülmesi için kendisine teklif yapıldığını belirterek savcılığa başvurdu.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe veren Atilla Peker, eski MİT’çi ve emekli Yarbay Korkut Eken’in gazeteci Kutlu Adalı’yı öldürmesi için kendisine teklifte bulunduğunu ve silah verdiğini söyledi.

Dilekçesinde, “Cumhuriyet Başsavcılığınızca yürütülmekte olan soruşturma kapsamında toplumda Reis Sedat PEKER in 7. Videosu olarak bilinen videodaki anlatımlarında adı geçen, adını ve mesleğini sonradan öğrendiğim Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesine ilişkin bildiklerimi ve yaşadıklarımı sayın makamınıza arz etmek için bu dilekçeyi yazmak zorunlu olmuştur” ifadelerine yer veren Atilla Peker şunları kaydetti:

‘KORKUT EKEN BANA JERİKO SİLAH VERDİ’

"Kardeşim Reis Sedat PEKER beni 1996 yılı Mart ya da Nisan ayında aradı, Ankara Sheraton Otel'e gelmemi istedi. Bende isteğine uyarak bulunduğu yere gittim. Orada Korkut EKEN ile kendisinin bulunduğu ortamda Kıbrıs’a Korkut EKEN ile birlikte gitmem gerektiğini polis ve askerlerimizi şehit eden terörist kişilerin bulunduğunu ve bu kişilerin öldürülmesi gerektiğini söylediler. Ertesi gün ben Korkut EKEN ile THY’nin tarifeli uçağı Kıbrıs’a gitmek üzere kontrol yapılmadan uçağa doğru geçerken önce memurlara cebinden çıkardığı birkaç kimlik arasından seçerek Mustafa kimliği gösterdi ve kendini kaydettirdi. Korkut EKEN bana JERİKO bir silah verdi ve ben belimde silah olmak suretiyle uçağa bindik.

‘EKEN SİLAHIN NASIL KULLANILACAĞINI ANLATTI’

Kıbrıs' a indik, ismini hatırlamadığım bir otele yerleştik sonra aynı gün Kıbrıs' ta Sivil Savunma Daire Başkanlığı’na gittik. Orada Kurmay Albay Galip MENDİ ile tanıştım, yardımcısı Enver TOSUN yarbay ile tanıştım. Sonrasında yan odada Korkut EKEN Uzi marka bir silahı bana verdi, bu silahın nasıl kullanılacağını ve susturucunun nasıl sökülüp takılacağını bana öğretti. Bir sonraki gün beyaz Reno Toros marka araçla Kutlu ADALI isimli şahsın akşam hava karardıktan sonra evinin çevresinde keşif yaptık. Hatırladığım kadarıyla evi yola yakın bahçeli bir evdi. Önünde ufak bir bahçesi vardı. Şahsın evinde kalabalık, dört beş kişilik bir kalabalık olduğunu fark ettik bu nedenle içeri girmedik, o esnada benim belimde Jeriko silah ve elimde susturuculu Uzi marka silah vardı.

‘KEŞİFTE BULUNDUK’

Ertesi gün tekrar geldik, gündüzleri de evinin etrafında birkaç sefer keşifte bulunduk, yine evden çok sesler geliyordu; bunun üzerine Korkut komutan bana dedi ki üç kişide olsa bunların hepsi PKK’lıdır. PKK’lı ile dost olanda PKK’lıdır, hepsini öldürmende bir mahsur olmaz dedi.

‘ALAY KOMUTANI AZARLADI’

Üçüncü gün bir piyade Alay Komutanının makamına gittik, ismini hatırlamadığım Alay Komutanından Korkut EKEN'in talebi Kutlu ADALI isimli şahsın aracının güvendiği iki rütbeli tarafından durdurularak bize teslim şahsın teslim edilmesinin sağlanmasını istedi. Bir iki saat sonra şahsın durdurulduğu haberi geldiğinde bizde hızlı adımlarla Alay Komutanlığı binasından çıktık şahsın yanında 15 yaşlarında bir çocuk vardı, kişi alayın içine sokulmuş olduğunu etrafının da askerlerce sarılmış olduğunu görünce tekrar Alay Komutanının makamına geri döndük; orada alay komutanını azarladı, ben sana böyle mi söyledim dedi.

‘KORKUT EKEN ‘ATİLLA BİZ KIBRIS İŞİNİ HALLETTİK’ DEDİ’

Sivil Savunma Daire Başkanlığı'na geri döndük ve ertesi günde tekrar Türkiye'ye geri döndük, ancak Korkut Komutan bana Atilla buraya geleceğiz dedi. Sonrasında ben bir yaralama nedeniyle Paşakapısı Cezaevinde bulunduğum sırada beni cezaevinde yanımda bulunan cep telefonumdan arayarak kendisinin Klasis Otel'de kaldığını ziyarete geleceğini söyledi; bende abi cumartesi pazar ziyaret yok. Ben hastaneye çıkacağım sizi Klasis'e otele ziyaretinize geleceğim dedim ve o tarihte cezaevinin hastane için ring aracı yoktu bu şekilde taksiyle gardiyan ve askerler eşliğinde hastaneye gittim. Hastane çıkışında iki sivil araç gelmesini sağladım ve bulunduğu Silivri Klasis otele bu araçlarla bir gardiyan ve askerlerle gittik. Erlere ve gardiyana lobide oturmalarını söyledim. Korkut komutanın olduğu odaya çıktım, odada Reis Sedat PEKER ve birkaç kişinin olduğunu gördüm. Korkut EKEN astsubay ve uzman çavuşun alnından öperek Atilla'yı getirdiğiniz için teşekkür ederim dedi. Bana hitaben gülerek "Atilla biz Kıbrıs işini hallettik biliyor musun dedi." Sonra sabaha doğru cezaevi sayımından önce cezaevine döndüm. Adı geçen şahıslarla her platformda yüzleşmeye de hazırım. Videoda anlatılanlarla ilgim görgüm bundan ibarettir. Saygıyla arz ederim."

'ADAMSAN AĞAR İLE EKEN'İ DE TUTUKLATSANA'

Sedat Peker, kardeşinin savcılığa dilekçe verdiğini sosyal medya hesabından "Süslü Süleyman, kardeşim Atilla PEKER’in Kutlu Adalı cinayeti ile ilgili ifadesi burada. Resmi kayıta girdi. Adamsan Mehmet Ağar’la korkut ekeni de tutuklattırsana" sözleriyle duyurdu.