Sedat Peker YouTube'da yayınladığı videolarda yılında Kolombiya'nın Buenaventura Limanı'nda ele geçirilen 4,9 tonluk kokainin alıcısı olarak eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'ı suçlaması üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan 16 sanıklı davanın dün görülen ikinci celsesinde 6 sanık tahliye edildi. Davanın ilk duruşmasında da 10 sanık, yurt dışı yasağı konularak tahliye edilmişti. Böylece davada tutuklu sanık kalmamış oldu.

Halk TV'den Seyhan Avşar'ın haberine göre Peker'in iddialarına ilişkin İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 16 ay sonra operasyon yapıldığını duyurmuştu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen soruşturma kapsamında, 9 Haziran 2020'de Kolombiya yetkililerinin Twitter hesabından yapılan "Buenaventure Limanı'nda gerçekleştirilen operasyonda, 4,9 ton kokain maddesinin ele geçirildiği ve uyuşturucu maddenin Türkiye'ye gideceği" şeklinde iddiaların bulunduğu paylaşım üzerine Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce çalışma başlatıldığı hatırlatılmıştı.

Açıklamada, söz konusu operasyonda ele geçirilen uyuşturucu maddenin iki farklı konteynerde toplam 51,9 ton ağırlığındaki granül kauçuk maddesine emdirilmiş şekilde olduğu belirtilerek, Ambarlı Limanı'na gelecek konteynerlerin İstanbul'da faaliyet gösteren şirket sahibi M.K. tarafından alınacağının tespit edildiği aktarılmıştı. Teknik ve fiziki takibin yapıldığının belirtildiği açıklamada 14 şüphelenin gözaltına alındığı duyurulmuştu.

'DOSYADA ESAS SUÇLULAR YOK'

İsmini vermek istemeyen bir sanık avukatı yaptığı açıklamada, “Sırf biz bu operasyonu yaptık, iddiaları araştırdık demek için göstermelik olarak bu dosyayı açıp, bu insanları gözaltına aldılar. Sanıklar arasında bakkaldan domates alamayacak insanlar var. Şimdi ise tahliye ettiler. Biz bu dosyayı açarız. Sonra tahliye ederiz ve kapatırız diye düşünüyorlar. Dosyada esas suçlular yok ki” dedi.