Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'e devletin içinden yoğun bilgi akışı olduğunu öne sürdü.

Balbay, "Bu bilgilerin sadece çerçeve başlıkları bile ürkütücü: Faili meçhul cinayetler, karapara, ihaleye fırsat karıştırma, uyuşturucu ticareti, terör örgütleriyle her türlü ilişki, her türlü kaçakçılık, mafya-siyaset-ticaret üçgeni... Bunların tarafı da sadece yeraltı dünyası değil, aynı zamanda yerüstü dünyası. Siyasetçisinden iş insanına, bürokratından devletin üst katına kadar” dedi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay’ın yazısının bir bölümü şöyle:

Elindeki geniş arşivi başlangıçtaki gibi “Süleyman Soylu hedefli” tutmaya devam ediyor. İşin bu yanı şu an net olmayan bir plan olabilir. Siyasette daha ileri hedefleri olan Soylu’nun kenara çekilmesi gibi. Bunu bilen Soylu da “Ben de çok şey biliyorum” mesajlarını adrese teslim iletti. Bu anlamda üç arşiv çarpışıyor: Sedat Peker’in arşivi, Süleyman Soylu’nun arşivi, Saray’ın arşivi. Hangi arşiv daha güçlüdür? Hangi arşiv hangisini yener?" diye yazdı.

Sedat Peker'in iktidarın kanlı bıçaklı olduğu Birleşik Arap Emirlikleri'ne gittiğine işaret eden Balbay, "Başlangıçta Peker açısından işler iyiydi. Çekimler... Fon düzenlemeleri, gelecek gösterimin içeriği...

Ne zaman ki Saray, BAE’ye reddedemeyeceği öneriler getirmeye başladı, işin rengi değişti.

Ankara’da konuşulan o ki BAE’ye şu öneriler gitti:

- 1 milyar dolarlık hacmi olan yatırımlar hedefleyelim.

- Katar’a sağladığımız olanakları sana da verelim.

- Sen Türkiye’de bir şey yapmak istersen söyle, onu da planlayalım.

Balbay, BAE yeni Katar olur mu bilinmez ama kesenin ve vaatlerin ağzının açıldığı kesin ifadelerini kullandı.

BAE kim? diyen Balbay yazısını şu ifadelerle sonlandırdı;

Güvenlik ve istihbarat sistemlerini CIA’nın kurduğu, uzun yıllar sonra İsrail’le anlaşma yapan, Libya’da Türkiye’yi vuran bir Arap ülkesi.

Bu durumda şu soru gündeme geliyor: BAE, ABD ve İsrail’in bilgisi, onayı dışında hareket edebilir mi?

Alın size Türkiye’nin tepeden tırnağa yenilenmesinin kaçınılmaz olduğunu gösteren bir gerçek daha...

Yazının devamına link üzerinden ulaşabilirsiniz.