Sezai Temelli: Sizi tuzaklara çekmek isteyenler olacaktır, asla bu tuzaklara düşmeyin

HDP
Temelli, Suruç'ta yaşanan saldırıyı değerlendirdi

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, seçim çalışmaları kapsamında Van’daydı.

Edremit’te düzenlenen iftar yemeği sonrasında konuşan Temelli, Suruç'ta yaşanan seçim kavgasına ilişkin konuştu.

Temelli, "Ortamın gerginliği, OHAL’in  gerginliği, iktidarın yarattığı gerginlik, şiddet dili, nefret söylemi… Buna derhal son vermek gerekir. Tüm liderlere Cumhurbaşkanı adaylarına çağrı yapıyorum. Gelin bu oyunu deşifre edelim. Bu provokasyonlar karşısında güçlü bir çağrı yapalım. Tüm yurttaşlarımıza da sesleniyorum. Sizi bu tuzaklara çekmek isteyenler olacaktır. Seçimi kaybedeceklerini anladıktan sonra; türlü türlü oyunlara başvuracaklar. Asla bu tuzakların içine düşmeyin" çağrısı yaptı.

Temelli'nin konuşmasından satır başları şöyle:

Bütün Türkiye halkları ve başta Kürt halkının beklediği şey Kürt sorununun çözümüdür. Kürt sorununu çözünce çok büyük adımlar atabiliriz. Ekonomi, demokrasi, yolsuzluk sorunlarının tümünü çözebiliriz. Oysa bugünkü iktidar, savaşı dayatarak şiddeti dayatarak iktidarını devam ettirmeye çalışıyor. Öyle besleniyor ki bu iktidardan 1150 odalı Saray’ında bir kara delik oluşturmuş. Bu ülkenin insanlarının emeğiyle ürettiklerini yutuyor. Bizim payımıza yoksulluk düşüyor. 

24 Haziran’da tüm halklar bir araya gelerek bu yoksulluğa ‘hayır’ diyebilir. Ya Erdoğan rejimi, ya demokrasi. Tüm halklarımız demokrasiden yana tercihini kullanacak, inanıyorum. Bu Saray iktidarına, bu tekçi anlayışa bir tek oy vermeyecek. Artık bunlara bir tek oyumuz yok. Buna son vermek elimizde. Bu güce sahibiz. Bu gücü şimdi sandıklara taşımalıyız. Bu güç bu onurlu halkın mücadelesinden geliyor. 25 Haziran’da umutlu bir sabaha hepimiz uyanabiliriz. Bu bizim elimizde. Kendimize güvenelim. 

DERTLERİ VAN'A HİZMET DEĞİL

Biz herkese cesareti bulaştırdık. Bunu sadece biz yapmayacağız. Türkiye’nin her yerinde emekçiler, kadınlar, emekliler, engelliler, gençler yapacak. Çünkü bu iktidar tüm ülkeyi mağdur etti. Her yerde bu ülkenin insanlarını şiddet sarmalına sürükledi. Kadına, işçiye yönelik şiddet, iş cinayetleri, çocuk istismarları, genç işsizlik, açlık sınırı altında. Emekli maaşı, asgari ücret… Tüm bunları en iyi bilen illerden biri Van. Van işsizlikte, rekor kırdı. Bu kadar işsizlik, yolsuzluk varken güya hizmet getiriyor, hastane açıyor hastane yok. Çünkü dertleri Van’a hizmet getirmek değil, şiddet getirmek. Sürekli olarak HDP düşmanlığı, Demirtaş düşmanlığı. Bu düşmanlığı kaşıyarak, hala insanları düşman etme peşinde. 

Bakın bir video yayınlandı. Orada diyor ki, seçimden önce gereğini yapalım, insanları ev ev tesis edelim, markaj altına alalım. Bu nedir? Komşuyu komşuya, insanı insan düşman edecek. Bizim aramıza nefret tohumları eken bu iktidardan 24 Haziran’da kurtulacağız. 16 yıl boyunca bu iktidar bu ülkeye acıdan başka bir şey vermedi. Biz acılarımızda akraba olduk. Eğer bu ülkede bir acı varsa, yitirdiklerimiz varsa tek sorumlusu iktidarlardır. 

KİMSE KANDİL OYNYNA GELMESİN

Diyor ki, “Demirtaş suç işlemiş, suçu işleyen nasıl Cumhurbaşkanı adayı olabilir”. Bizim Cumhurbaşkanı adayımızın bir suçu yok. 6-8 Ekim olayları bir provokasyon. 12 defa Araştırma Önergesi verdik. Hepsini reddettiler. 7 Haziran’a giderken bin türlü oyun oynadılar. 7 Haziran’dan sonra aynı oyunları ortaya koydular. Suruç’ta, Cizre’de, Sur’da, Ankara’da bir sürü insan hayatını kaybetti. Sanki bunlar hiç yaşanmamış gibi şimdi 24 Haziran’a giderken, Kandil oyununu sahneliyor. Milliyetçilik hezeyanı üzerinden oy devşirmeye çalışıyor. Bu oyunu oylarımızla bozacağız. Bu oyuna kimse gelmesin. Bu savaşı bitirmek bizim elimizde Demokrasiyi getirmek bizim elimizde. Bunun ilk adımı barajı yıkmaktır. 

Barajı yıktıktan sonra kayyumlardan hep birlikte kurtulacağız. Buradan bir kez daha tüm tutsak arkadaşlarıma, tüm yoldaşlarıma Bekir Kaya şahsında sevgi ve saygılarımı yolluyorum. Tüm arkadaşlarımız 24 Haziran’dan sonra özgürlüğüne kavuşacak. Kentlerimizi biz yöneteceğiz. Parlamento’da 180 vekille olacağız. Bu ülkeye özgürlük barış gelecekse HDP'yle gelecek.

HDP’YE SALDIRANLARIN KİM OLDUĞUNU İYİ BİLİYORSUNUZ

İktidardan gittiklerini bildikleri için sürekli HDP’ye saldırıyorlar. Bugün Malatya’da, Değirmendere’de arkadaşlarımıza saldırmışlar. Saldırganlar provokatörler. Savcılıklarda  bu görüntüler var. Kim olduklarını çok iyi biliyorsunuz. Bunlar sadece bize değil, ülkenin geleceğine saldırıyorlar. Saldırıların gerçekleştiği yerde polisler var. Görevlerini yapmıyorlar. Tüm kamu görevlilerine, polislere, jandarmaya, valilere, çağrı yapıyoruz. Sizler kamu görevlisisiniz. Bu halkın vergileri ile maaş alıyorsunuz. Göreviniz halka hizmet etmek. İktidarın seçim kampanyasına katılmak değil. Suç işliyorsunuz. Bir gün bağımsız yargı tarafından hesap sorulur. 

SİZİ TUZAKLARA ÇEKMEK İSTEYECEKLER

Bugün Suruç’ta hiç istemeyeceğimiz bir olay yaşandı. 3 insanımızı yitirdik. Ortamın gerginliği, OHAL’in  gerginliği, iktidarın yarattığı gerginlik, şiddet dili, nefret söylemi… Buna derhal son vermek gerekir. Tüm liderlere Cumhurbaşkanı adaylarına çağrı yapıyorum. Gelin bu oyunu deşifre edelim. Bu provokasyonlar karşısında güçlü bir çağrı yapalım. Tüm yurttaşlarımıza da sesleniyorum. Sizi bu tuzaklara çekmek isteyenler olacaktır. Seçimi kaybedeceklerini anladıktan sonra; türlü türlü oyunlara başvuracaklar. Asla bu tuzakların içine düşmeyin. 

Demokratik bir seçimle, demokratik bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz. Bizden beklenen bu. Hepinizin canı kıymetli. Birileri sorumluluk alacaksa onu bizler alacağız. Sizler demokratik siyasetin için  bu ülkenin yurttaşları olarak sandıklara ve geleceğimize  sahip çıkacaksınız. 

YORUMLAR