Devlet Bahçeli: HDP Selahattin Demirtaş haricinde başka birini bulamadı mı?

MHP
Bahçeli, "Ben ilk turda Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın seçileceğine inanıyorum” dedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bayramı namazı sonrası Alparslan Türkeş’in Beştepe’deki kabrini ziyaret etti.

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın adaylığını değerlendiren Bahçeli, “Selahattin Demirtaş haricinde başka birini bulamadı mı HDP? Selahattin Demirtaş’tan başka aday mı yoktu? Türkiye’de demokrasi ölçüsü Selahattin Demirtaş’ın salınmasıyla alakalıysa bu yanlış. Bizim Cumhurbaşkanı adayımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ben ilk turda Erdoğan’ın seçileceğine inanıyorum” dedi.

Suruç’taki olayla ilgili de Bahçeli, “Bu olay her yönüyle üzücü. Bir siyasi milletvekili ve ailesine yönelik bir saldırı. Bu çok yönlü incelenmeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli, Suruç'taki silahlı kavgaya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

"Olay her yönüyle üzücü. Bir milletvekili ve onun ailesine yönelik bir saldırı. Değerli milletvekilinin ağabeyi Hakk'ın rahmetine kavuşuyor. Diğerleri de yaralı durumda. Bu, çok yönlü incelenmeli. Seçimin dokuz gününü çatışan bir Türkiye olarak değil, bu gibi olaylara karşı sabırlı ve soğukkanlı davranan bir Türkiye'de seçimin atlatılmasında yarar var. Özellikle Güneydoğu Anadolu'da zaman zaman Adalet ve Kalkınma Partililere karşı PKK tarafından saldırılar olmuştur, bunun da onlara benzer bir hal olduğu söylenmektedir. Bütün bunlara rağmen sabrı elden bırakmamak lazım, soğukkanlı davranmak lazım. 24 Haziran'ı en aza indirilmiş bir çatışma ortamında gerçekleştirmekte yarar vardır."

Bahçeli, "Af konusunda bir adımınız olacak mı?" sorusuna "35 kişiyle bayram öncesi af çıkartacak kadar bir gücümüzün olduğuna inanıyor musun sen? Ama seçim beyannamemizde af var." karşılığını verdi.

‘CUMHURBAŞKANININ AÇIKLAMALARINA KATILIYORUM’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tutukluların cumhurbaşkanı adayı olmaması yönündeki açıklamalarını nasıl değerlendirdiği sorusunu üzerine Bahçeli, şöyle konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanı, adayların belirlenmesi konusunda hem siyasi iktidarın hem toplumun hoşgörüsünün istismar edildiği kanaatiyle bu değerlendirmeyi yapıyor. Ben de katılıyorum. Halkların Demokratik Partisi eğer Türkiye'de bir siyasi kurum olarak PKK'nın gölgesinden sıyrılmış bir mücadele yürütürken bir aday çıkartma ihtiyacı hissediyorsa ki böyle bir aday çıkartma düşüncesine sahip olanlar Türkiye'yi zora koyan, Halkların Demokratik Partisini zora koyan, Türkiye'de PKK ile olan mücadeleyi gölgeleyen bir mücadele ve davranış içerisinde Selahattin Demirtaş'tan başka Halkların Demokratik Partisinde cumhurbaşkanı adayı olacak başka aday mı yoktu yani? Bula bula onu mu buldular. Şu an için halkın arasında aktif siyaset yapan, Halkların Demokratik Partisine mensup şahsiyetler var. İçlerinden bir tanesi kendi partilerini temsilen aday gösterilebilinirdi. Bu tutuklu olmazdı, hükümlü olmazdı, başka bir şey olmazdı. 53 kişinin katline sebebiyet veren söylemlerde bulunmayan bir şahsiyet olmazdı."

YORUMLAR

yorum-23774
dilaver azizoğlu
sen kendine bak.sen kendini adam yerine koymayıp aday olmadın.