Kılıçdaroğlu'nun elindeki seçim anketinin sonuçları belli oldu

CHP
Ankete göre AKP ve MHP'nin oyları düşüşe geçerken, HDP baraj üzerinde yer alıyor

24 Haziran seçimlerine hazırlanan CHP'de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun elindeki seçim anketi sonuçları açıklandı.

24 Haziran seçimleri öncesi CHP'nin yaptırdığı son seçim anketi sonuçlarına göre CHP oylarını korurken, AK Parti ve MHP'de düşüş gözlendi.

Cumhuriyet’ten Ayşe Sayın’ın ulaştığı kamuoyu araştırmasında, Saadet Partisi'nin oylarını 4'e katladığı anket sonuçlarına göre HDP'nin barajı geçmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalacağı ve yarışın CHP adayı Muharrem İnce ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında geçeceğine kesin gözüyle bakılırken; Erdoğan’ın oy oranı ilk kez “cumhur ittifakı”nın altında görünüyor.

Bu durum, “MHP seçmenlerinden bir bölümü oylarını Millet ittifakı adaylarından, Muharrem İnce ya da Meral Akşener’e vereceğini söylemektedir” saptamasıyla açıklandı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na özel hazırlanan ve Plus Mayak’ın sahibi Veysi Fidan tarafından yapılan sunumda çarpıcı veriler dikkat çekti.

24 Haziran seçimlerine katılımın yüzde 85’le yüksek olacağı öngörüldü. 7 Haziran, 1 Kasım 2015 seçimleri, 16 Nisan referandumu sonuçları dikkate alınarak yapılan simülasyonlara da yer verilen araştırmada 81 ilin olası milletvekili dağılımına da yer verildi.

Araştırmadan dikkat çeken sonuçlar şöyle:

Kararsızlar dağıtıldığında AKP, yüzde 39,9, CHP yüzde 25,4, HDP yüzde 12,3, İYİ Parti 11,4, MHP 7,4 ve SP 2,6 görünüyor.

Buna göre AKP ilk kez yüzde 40 bandının altında görünürken, HDP hiç bir koşulda baraj sorunu yaşamıyor.

Bulgular, AKP’nin 1 Kasım seçimlerinde aldığı oyların 5’te birini, MHP’nin ise 10’da 4’üne yakınını kaybettiğini gösteriyor.

CHP’nin oylarını koruduğu, Saadet Partisinin, oylarını neredeyse 4 kat arttırdığı gözleniyor. İlk kez seçime giren İYİ Parti de baraj sorunu yaşamıyor.

YORUMLAR

yorum-23755
Zzzzzzz
Bu have run devaminda cumhur 289 millet vekili 've 26 adet ortadaki net olmayan vekilliklerin de 11 ni alıyor diyor ... yani toplam 300 vekil . Millet hdp dahil 300 oluyor diyor . Chp bunu yayılıyorsa bu secimin galibi cumhur .... Millet vekilliği açısından