Erkan Baş: Soma, Suruç, Sur ve Cizre'nin hesabını sormaya geliyoruz

HDP
HDP’nin İstanbul milletvekilleri adayları sahneye çıkarak halkı selamladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, Kartal Meydanı’nda binlerce kişinin katılımıyla İstanbul birinci bölge mitingini gerçekleştirdi.

Mitingde konuşan HDP Milletvekili Adayı Erkan Baş, “Berkin Elvan olarak buradayız. Saray’daki şahıs sana sesleniyoruz geliyoruz. Bütün işlenen suçların hesabını sormaya geliyoruz. Soma'yı unutmadık, 301 madencinin hesabını, Suruç, Sur, Cizre'nin hesabını sormaya geliyoruz. Bir diktatörün sonu gelmiştir. O baraj, 24 Haziran günü ayaklarımızın altında ezilecektir. Ama rehavete kapılmak yok. Önce Saray’ı sonra barajı başlarına yıkacağız. Hep birlikte değiştireceğiz” dedi.

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Esengül Demir’in konuşmasının ardından, İstanbul milletvekilleri adayları sahneye çıkarak halkı selamladı.

'UMUT KİM?' SORUSUNA 'HDP' YANITI

HDP İstanbul ikinci bölge milletvekili adayı Mustafa Avcı, HDP olduğu sürece AKP'nin başkanlık isteğinin hayalden öteye geçmeyeceğini söyledi.

Avcı, "Allah'ın izniyle 24 Haziran'da onları göndereceğiz. HDP sadece bir siyasi parti değildir, 80 milyonun sorunlarının altını çizen bir partidir. HDP, tüm farklılıkları bir arada tutan bir partidir. Direne direne kazandık. Direnmemizin geleneğinden besleniyoruz. Direneceğiz ve kazanacağız" diye konuştu.

Avcı'nın "Umut kim?" sorusuna ise binlerce kişi "HDP" diye yanıt verdi.

HÜDA KAYA: DEĞİŞTİRECEĞİZ

HDP Milletvekili Hüda Kaya da konuşmasında, "Cumhurbaşkanı adayımız Selahattin Demirtaş'ın sesine tahammül edemeyenler ketılına bile tahammül edemedi. Evdeki ketıl örgüt malzemesi oldu" diye konuştu.

Kaya, "Bizler renklerimizle beraber, Müslümanı Hristiyan’ı,  Alevisi, Ermenisi ile inananı, inanmayı ile bu ülkeyi değiştireceğiz. Bugüne kadar nasıl mücadele ettiysek, bundan sonrada etmeye devam edeceğiz” dedi.

‘AKP İKTİDARI BİTMİŞTİR’

HDP İstanbul birinci bölge milletvekili adayı Erol KatırcıoğlU, HDP'nin Türkiye'nin geleceğinin partisi olduğunu ifade ederek, "Türkiye çok farKlılığı olan bir ülke. Bu farklılıklar olduğu için ortak bir yaşamı örecek olan HDP'dir. Var olan sistem partileri sadece kutuplaşma üzerinden siyaset yürütüyor. AKP iktidarı bitmiştir. Biz özgür bir Türkiye'de yaşamak istiyoruz. Biz  insanların sabaha kadar işkence gördüğü bir ülke istemiyoruz. Siyasetçilerin tutsak edildiği bir ülke istemiyoruz" diye konuştu.

‘ÇOCUKLARIN ÇIKARAMAADIĞI SES İÇİN SANDIĞA GİDECEĞİZ’

HDP İstanbul birinci bölge milletvekili adayı Sema Uçar da, "16 yıldır iktidarda olan AKP sanki muhalefetmiş gibi vaatlerde bulunuyor. İşkenceye sıfır tolerans diyenler daha iki gün önce lise öğrencilerine işkence etti.  Bizler çocukların çıkaramadığı ses için sandığa gideceğiz" dedi.

‘DEMİRTAŞ VE BERKİN OLARAK BURADAYIZ’

“Hep birlikte  haklı bir yürüyüşteyiz” diyen HDP İstanbul birinci bölge milletvekili adayı Erkan Baş da şöyle devam etti:

“Buradan Saray’a sesleniyoruz. Saraya saklanan şahıs, kentlerimizi yıktınız, kadınları, işçileri katlettiniz, gazetecileri, yazarları, siyasetçileri tutukladınız; ama biz buradayız siz neredesiniz? ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ dediği için Demirtaş'ı tutsak ettiniz; ama binlerce Demirtaş burada. Siz neredesiniz?  Berkin Elvan olarak buradayız. Saray’daki şahıs sana sesleniyoruz geliyoruz. Bütün işlenen suçların hesabını sormaya geliyoruz. Soma'yı unutmadık, 301 madencinin hesabını, Suruç, Sur, Cizre'nin hesabını sormaya geliyoruz. Bir diktatörün sonu gelmiştir. O baraj, 24 Haziran günü ayaklarımızın altında ezilecektir. Ama rehavete kapılmak yok. Önce Saray’ı sonra barajı başlarına yıkacağız. Hep birlikte değiştireceğiz.” 

‘ZULÜMLE TÜKENMEDİK’

HDP milletvekili adayı Musa Piroğlu da, "HDP'nin baraj sorunu yok bu ülkenin baraj sorunu var. Ya bu barajı yıkarız ya da bu ülke baraj altında kalır. Biz zulümle tükenmedik. Biz barajı aşmazsak ne olur? Bu soruyu herkesin kendisine sorması gerekir" diye konuştu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR