Market ve manavlarda taze sebze – meyve satışı yeni kurallara bağlanıyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ekim ayında hayata geçirmeye başlayacakları düzenlemeyle sebze ve meyvenin sunumuna standart getireceklerini açıkladı. 

Bakan Tüfenkçi, bu çerçevede ambalaj uygulamasına geçileceğini duyurdu.

Yeşilköy CNR Fuar Merkezi’nde incelemelerde bulunan Tüfenkci, özellikle sebze ve meyvenin, diğer gıda ürünlerine kıyasla enflasyonu daha çok etkilediğini söyledi. Enflasyonu aşağı çekmek için bazı tedbirler alacaklarını belirten Tüfenci, “Bunları ekim ayı içinde uygulama koyacağız. Almış olduğumuz tedbirlerle, teşviki de beraberinde getirerek, ambalaj sektörüne bir alan açmış oluyoruz.

Özellikle sebze ve meyvede standart kap uygulamalarını getirerek, buradaki sebze ve meyve ısrafını önleme noktasında önlemlerimizi alıyoruz” dedi.

‘SOĞUTUCULU ARAÇLARLA TAŞINACAK’

Sebze ve meyveye standart ambalaj getireceklerini belirten Tüfenkci “Taşımada soğuk zinciri getirerek, soğutuculu araçlarla taşınmasını sağlamak, soğuk depolarda bunları muhafaza etmek, özellikle marketlerde ve manavlarda da yine soğuk zincir içerisinde  tüketiciye ulaştırarak, buzdolabına erişmesini istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Sebze ve meyve  sektöründe 100 milyar TL’lik bir ticaret olduğunu hatırlatan Bakan Tüfenkci, “Bunun yüzde 25’i çöpe gidiyor. Bunun yüzde 15’ini önlediğimiz takdirde, 15 milyar bu milletin cebinde kalacak” diye konuştu.