ABD Başkanı Donald Trump, IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi'nin dün öldürüldüğü operasyon hakkında açıklama yaparken operasyona yardım eden Suriye Demokratik Güçleri'ne teşekkür etti.

Suriye Demokratik Güçleri Genel Komutanı Mazlum Kobani de Bağdadi'nin yakalanması için uzun süredir ABD ile çalıştıklarını ve istihbarat topladıklarını bildirmişti.

SDG Komutanlarından Polat Can da bugün paylaştığı Twitter dizisinde Bağdadi ile ilgili istihbarat bilgilerini nasıl topladıklarını ve Bağdadi'ya nasıl ulaştıklarının detaylarını açıkladı.

Polat Can, önce Bağdadi'nin kaldığı evi tespit ettiklerini, evden bir elemanları vasıtasıyla Bağdadi'nin iç çamaşırının alındığını ve bunun da DNA testi için ABD'li yetkililere teslim edildiğini söyledi.

SDG Komutanının paylaştığı bilgiler şöyle:

"Kendi kaynaklarımızla Bağdadi'nin Nisan ayında Deir Ezzor'un Dashisha bölgesinden Idlib bölgesine geçtiğini doğruladık. 15 Mayıs'tan bu yana, Bağdadi'yi yakından izlemek için CIA ile birlikte çalışıyorduk.

Kaynaklarımızdan biri Bağdadi'nin saklandığı eve ulaşmayı başardı. El Bağdadi her zaman ikamet ettiği yeri değiştirdi. Cerablus'ta yeni bir yere taşınmak üzereydi.

Bağdadi'ye ulaşabilen kendi kaynağımız, DNA testi yapmak için Bağdadi'nin iç çamaşırlarını getirdi ve bu sayede hiç tereddütte yer bırakmadan onun Bağdadi olduğundan yüzde 100 emin olunmasını sağladı.

Bir aydan daha fazla bir süre önce Bağdadi'yi ortadan kaldırmaya karar verildi, ancak ABD'nin geri çekilmesi ve Türk işgali, Bağdadi'nin takibi de dahil olmak üzere özel operasyonlarımızı durdurmamıza neden oldu. Türk işgali operasyonda gecikmeye neden oldu.

Bağdadi'ye ulaşılması ve kaldığı yerin bulunmasına dair bütün istihbarat ve erişim kendi çalışmalarımızın sonucudur. İstihbarat kaynağımız hava saldırılarını yönlendirmek ve operasyonu son dakikaya kadar başarılı kılmak için koordinatları gönderdi.

Silahlı gruplar ve Parisha köyünü çevreleyen unsurlar, çeşitli isimler altında DAEŞ teröristleriydi. Hava operasyonunda tüm askeri noktalar hedef alındı. Terörist Ebu El Hasan El Muhajir, Bağdadi'nin yeni evine devredilmesini güvence altına almak için Jarablus'ta (Cerablus) özel bir görevdeydi. Parisha’da yapılması planlanan görevden önce harekete geçseydi, Bağdadi’yi hedef alacak bir B planımız vardı. Eltaher SDF istihbaratı tarafından yakından izlendi."