Suriye Demokratik Güçleri Genel Komutanı Mazlum Ebdî, ABD’nin Türkiye saldırısı için gereken şartları yerine getirip, yolu açmasıyla güvenilirliğini sarstığını ve Suriye devletiyle ittifak yapabileceklerini söyledi. Ebdî, DAİŞ tutuklularına göz kulak olmanın da artık ikincil öncelikleri olduğunu dile getirdi. 

Suriye Demokratik Güçlerinden (SDG) Genel Komutanı Mazlum Ebdî, Türkiye’nin topraklarına yönelik olası operasyonuna ilişkin NBC News’e demeç verdi. Ellerindeki IŞİD üyelerinin tutukluluğuyla görevli savaşçılarının olası saldırılara karşı sınır hattında savunmaya geçtiğini dile getiren Ebdî, ABD’nin Türkiye saldırısı için gereken şartları yerine getirip, yolu açması sonrasında IŞİD tutuklularına göz kulak olmanın artık ikincil öncelikleri olduğunu söyledi.

Ebdî ve ABD yetkililerin ifadelerine yer verilen haberde, bölgede IŞİD’e karşı ABD öncülüğünde yürütülen mücadele esnasında 2 bini yabancı olmak üzere 12 bin IŞİD üyesinin hapishanelerde tutulduğu kaydetti. NBC News, haberinde Pentagon’un verilerine dayandırarak da geriye kalan 10 bin DAİŞ militanının Iraklı ve Suriyelilerden oluştuğu belirtildi. 

‘AMERİKA GÜVENİLİRLİĞİNİ SARSTI’ 

“Açıkçası hayal kırıklığına uğradık” diyen Mazlum Ebdî, “Bu durum Suriye’nin ABD ye olan güvenini ve Amerika’nın güvenilirliğini sarstı” dedi. Erdoğan’ın uzun süredir Suriye Kürtlerini tehdit ettiğini ifade eden Ebdî, Erdoğan’ın, Kürtleri, ülkesinin istikrarına tehdit olarak görmesini kabul etmedi. 

ABD’nin kararı, Kürtlerin hayatlarına mal olacağını hatırlatan Ebdî, daha önce asla düşünmeyeceği şeyi düşündüğünü ve bu saldırı karşısında Suriyeli lider Beşar Esad ile ittifak yapabileceğini söyledi. ABD halkına Trump'ın bu kararından vazgeçmesi için baskı yapması konusunda çağrı yapan Ebdî, “Sizlerle birlikte uluslararası terörizme karşı, IŞİD’e karşı savaşan bu insanlar şimdi büyük bir tehlike içinde ve bu savaşı tek başlarına vermekle yüz yüzeler” diye belirtti.

Kaynak: MA