İngiltere’de hızla büyüyen şirketlere istihdam sağlamak için 22 Ağustos’ta ‘scale-up’ isimli bir vize türü açıklandı.

Scale-up vizesi, diğer vize türlerinden kriterlerinin daha kolay karşılanabilir olma özelliği ile ayrılıyor.

İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla sonlanan Ankara Anlaşması ile Türkiye'den on binlerce kişi ülkede oturum hakkı elde etti. Ancak başvuranların iş kurmasını gerektiren Ankara Anlaşma sı, kişilere bordrolu olarak çalışma hakkı tanımıyordu. Scale-up vizesi başvuranlara bu imkanı tanıyor.

BBC Türkçe'deki habere göre scale-up kategorisine giren bir iş yerinden en az 6 aylık iş teklifi alan kişiler bu vize türüne başvurabiliyor ve kabul almaları halinde İngiltere’de 2 yıllık oturum elde edebiliyor.

Bir iş yerinin scale-up kategorisinde sayılması için cirosunu veya çalışan sayısını 3 yıl boyunca her yıl yüzde 20 oranında büyütmüş olması şartı aranıyor.Aynı şekilde 3. yılın başında şirketin en az 10 çalışanı olması isteniyor

Yalnızca internet üzerinden kabul edilen başvuruların İngiltere dışından 3 haftada, İngiltere içinden 8 haftada sonuçlandığı ifade ediliyor.

İster tek ister aile olsun, başvuran herkes için 715 sterlin ücret talep ediliyor.

Aynı zamanda kabul halinde İngiltere’deki ilk ayı geçirebilecek (en az 1.270 sterlin) kadar paranın da hesapta olması isteniyor.

Buna ek olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için de kişi başı 624 sterlinlik bir ücretin yatırılması gerekiyor.

YILLIK KAZANÇ EN AZ 33 BİN POUND

Scale-up vizesi alan kişiye, ilk aylık sürenin bitimi sonrası başka bir işyerine geçme hakkı tanınıyor. Eğer ilk altı ay içinde işyeri değişimi yapılmak istenirse, geçilecek bu yeni işyeri de belirlenen liste içinde olmalı.

Sonrasında ise şartlar başvurana bazı kolaylıklar tanıyor

Altı aylık süre sonunda iş değiştiren kişiden, iki yıl sonundaki ilk uzatmaya kadar minimum yıllık maaşı kazanmış olması bekleniyor

Scale-up vizesi alabilmek için için minimum yıllık maaş 33 bin sterlin olarak belirlendi.

5 yılın sonunda süresiz oturum hakkı alabilmek için ise bu süre içinde en az 2.5 yıl, yıllık 33 bin sterlinin aylık maaş karşılığının kazanılması bekleniyor.

Scale-up vizesi kapmasındaki işlere ve bu işler için ödenmesi gereken asgari ücret listesine ulaşmak için tıklayın.