Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, partisinin Cumhur İttifakı içerisinde yer alıp almayacağı ve geçtiğimiz günlerde söylediği futbolda ofsaytı kaldırmaya yönelik konuşmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sarıgül, partisinin "Cumhur İttifakı" içinde yer alıp almayacağına ilişkin olarak, "Çok erken. Daha 1,5 sene var. Çok şeyler değişebilir. Özellikle anayasanın değişmesi lazım, seçim sistemlerinin değişmesi lazım" dedi.

Geçtiğimiz günlerde futbolda ofsaytın kaldırılması gerektiğini söyleyerek gündem olan Sarıgül bu konuyla ilgili tekrar açıklama yaparak, "Futboldaki ofsaytın da kalkması lazım siyasetteki ofsaytın da kalkması lazım" ifadelerini kullandı.

TDP Genel Başkanı Sarıgül, Ankara'daki otelde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Sarıgül, TDP'nin ihtiyaç üzerine kurulan siyasi parti olduğunu belirterek şunları söyledi:

"TDP, kızgınlıktan, dargınlıktan, küsmeden dolayı kurulan bir siyasi parti değildir. TDP, uzun yıllar hareket olarak Türkiye'nin her noktasına ulaştı. O hareket yıllar sonra bereket oldu ve partimiz 20 Aralık 2020 günü, 'Dünya İnsanlığa Saygı ve Fakirlikle Mücadele Günü'nde kuruldu. Partimiz, kıyıda köşede kalmış, çeşitli nedenlerle küstürülmüş, milyonlarca yurttaşımızı bir vatan sofrası etrafında buluşturmak üzere kuruldu lakin o vatan sofrasında herkesin karnı doyacak"

"İLK TURDA HERKESİN KENDİ ADAYIYLA ÇIKMASI LAZIM"

Açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mustafa Sarıgül, bir basın mensubunun "Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız? Çoklu aday ve tek aday tartışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorularına şöyle yanıt verdi:

"Çatı adaylığı isteyenler, kendi oylarını gizleyenler. Çatı aday üzerinde duranlar, ilk turda kendi oylarının belli olmasını istemeyenler. TDP 1 oy da alsa o oy alın teridir, emektir, tarlalardır, fabrikalardır, esnaflarımızın tezgahıdır. Ben 24 saat koşuyorum. 'Çare Sarıgül' yazıyorum, 'Değişim' yazıyorum. Öyle bir şey yok. Ben o emeği torbaya atmam. İlk turda herkesin kendi adayıyla çıkması lazım. Daha sonra da zaten 2'nci turda oylar şekilleniyor. Belki TDP'nin çıkaracağı öyle bir aday olacak ki ilk turda dipten gelen bir dalga olacak ve sandıktan çıkacak. Ayrıca biz TDP olarak demokratik parlamenter sistemi savunuyoruz. Demokratik parlamenter sistemin ülkemizin hayrına olacağına inanıyoruz."

Sarıgül, "Teklif gelmesi halinde Cumhur İttifakı içinde yer alır mısınız?" sorusuna da "Çok erken. Daha 1,5 sene var. Çok şeyler değişebilir. Mesela özellikle anayasanın değişmesi lazım, seçim sistemlerinin değişmesi lazım" diye cevap verdi.

"FUTBOLDAKİ OFSAYTIN DA KALKMASI LAZIM SİYASETTEKİ OFSAYTIN DA KALKMASI LAZIM"

Mustafa Sarıgül, futbolda ofsayt kuralının kaldırılması yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine de  şu açıklamada bulundu:

"Siyaset adamları hedef koymalı, yeni projeler üretmeli. Siyaset adamlarının toplumu ilgilendiren her konuda da görüşlerini altı dolu olarak sunması lazım. Dünyada futbol son derece önemli bir endüstri. 6,5 milyar dolarlık bir bütçeyi konuşuyoruz. Maça gidenler; heyecan bulmak için enerji bulmak için gider. Daha çok gol görmek için giderler. Ofsayt kuralı futbolu yavaşlatan bir kural. Bunu Hollanda milli takımının kaptanı Johan Cruyff anlattı. Van Basten bunu söyledi ve bu şu anda UEFA'da tartışılan bir konu. Çok kısa bir süre içerisinde ofsayt kalktığı zaman beni hatırlarsanız. Futboldaki ofsaytın da kalkması lazım siyasetteki ofsaytın da kalkması lazım"