HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, gazeteci Mirgün Cabas'ın sorularını yanıtladı. Sancar, Cabas'ın "CHP tarafından sizden bir randevu talep edildi mi?" sorusuna, "Bizim yapacağımız görüşme CHP ile bir görüşme olmayacaktır. Bizim görüşmemiz Millet İttifakı'nın ortak cumhurbaşkanı adayı sayın Kılıçdaroğlu ve ekibiyle olacaktır. Bu görüşme CHP-HDP diyaloğu değildir. İyi Parti çevrelerinin ifade ettiği şey gerçeği yansıtmıyor. Hiç kimsenin bu iktidarın devamlılığına yol açacak tutumlara ve sözlere yanaşmaması gerekiyor" dedi. 

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, HDP’nin Millet İttifakı’nın HDP ile ilişkisi üzerine CHP’nin parti olarak HDP ile görüşebileceğini ama taleplerini masaya getirmesinin ne şimdi ne de seçimlerden sonra mümkün olmayacağını söylemişti. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar "muhatabımız Millet İttifakı'nın ortak cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu'dur"dedi. 

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, video içerik platformu Gain'de yayınlanan Mirgün Cabas Canlı programına katılarak Cabas'ın sorularını yanıtladı. 

"HDP-CHP GÖRÜŞMESİ GİBİ BAŞLIKLAR DOĞRU DEĞİL"

Cabas,  Sancar'a "Görüşmenin yapılacağına dair haberler çıkıyor. CHP tarafından sizden bir randevu talep edildi mi?" diye sordu. 

Kılıçdaroğlu’nun HDP ziyareti: Hangi konular gündeme geldi, HDP nasıl tavır alacak? Kılıçdaroğlu’nun HDP ziyareti: Hangi konular gündeme geldi, HDP nasıl tavır alacak?

Sancar ise o soruya şu yanıtı verdi: Hayır CHP'den bize bir randevu talebi gelmedi. Esasen artık kelimeleri biraz da seçerek kullanmakta fayda var. Bizim yapacağımız görüşme CHP ile bir görüşme olmayacaktır. Bizim görüşmemiz Millet İttifakı'nın ortak cumhurbaşkanı adayı sayın Kılıçdaroğlu ve ekibiyle olacaktır. Dolayısıyla ortada HDP-CHP görüşmesi gibi başlıklar atılması doğru değil. 6 Mart'tan itibaren Kılıçdaroğlu Millet İttifakı'nın ortak cumhurbaşkanı adayıdır. Bize geldiğinde de CHP Genel Başkanı olarak değil Millet İttifakı'nın ortak cumhurbaşkanı olarak Millet İttifakı'nı temsilen gelecektir. CHP HDP görüşmesi şeklindeki kavramsallaştırma yanlış anlaşılmalara yol açabilecek bir formül. 

"İYİ PARTİ ÇEVRELERİNİN İFADE ETTİKLERİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

Konuşulacak konuların belli olduğunu söyleyen Sancar şunları söyledi: Altılı Masa'daki kriz döneminde Kılıçdaroğlu bir toplantısında "iktidar değişikliği yetmez, zihniyet değişikliği gerekir" demişti. En başından beri bizim de söylediğimiz şey. İktidarın bugün HDP'ye, Kürtlere ve Kürt sorununa dair zihniyetini ve dilini kullanmak bu iktidara destek olmaktan başka bir anlama gelmez...
İktidardan kurtulduğumuzda da yeni yönetimin demokrasiye giden yolu açacak bir perspektife sahip olması gerektiğini belirtiyoruz. Bu görüşme CHP-HDP diyaloğu değildir. İyi Parti çevrelerinin ifade ettiği şey gerçeği yansıtmıyor. 

"MİLLET İTTİFAKI İÇİNDEKİ ÇEKİŞMELER KENDİ İÇ MESELELERİDİR"

Tek tek partilerle ilgili değerlendirme yapmaya gerek yok. Bizim İyi Parti dışındaki bütün partilerle geçmişten beri heyetler düzeyinde görüşmemiz oluyordu. Bundan sonra tek tek partilerle çeşitli temaslar olur fakat bundan sonra bizim muhatabımız Millet İttifakı'nın ortak cumhurbaşkanı adayıdır. İttifak içindeki çekişmeler de bizim konumuz olmaktan çıkar, kendi iç meseleleridir. Çözemedikleri takdirde Türkiye'de nasıl bir sarsıntı yaşanabileceğini son bir haftada gördük. Hiç kimsenin bu iktidarın devamlılığına yol açacak tutumlara ve sözlere yanaşmaması gerekiyor. Burada sorunlar çıkarsa öncelikle Millet İttifakı kendi içinde bu sorunları çözmek zorunda. Bizimle muhataplık ise sayın Kılıçdaroğlu üzerinden olacaktır.