Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi, Balgat’ta bulunan genel merkez ek binasında toplandı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Toplantının bu binada yapılması önemlidir. Bu binada, demokratik siyasetin kararlı mücadelesinin hem sicili hem başarı hanesi dopdolu. Daha önce bu binada geleneklerini ve miraslarını devraldığımız başka partilerimiz de çalışma yürüttüler. Önce HADEP, sonra DEHAP, DTP, BDP ve kısmen DBP burayı genel merkez olarak kullandılar. Pek çok baskıya zulme karşı toplantılar, kararlar bu mekanda gerçekleşti. Baskılara rağmen zulme rağmen her türlü tasfiye girişimlerine rağmen görüyorsunuz ki demokratik siyaset dimdik ayaktadır. Buraya gelmemizde emeği geçen, bedel ödeyen bütün yoldaşlarımıza buradan sevgilerimizi saygılarımızı teşekkürlerimizi ve minnetlerimizi sunuyoruz, hepiniz var olun” dedi.

ONURLU YÜRÜYÜŞ DEVAM EDİYOR"

Sancar, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu değerli miras şimdi emin ellerde büyüyerek, devam ediyor. Nasıl her bir partimiz kendisinden önceki geleneğin mirasını onurla taşıdıysa HDP de aynı mirası aynı kararlılıkla taşımaktadır. Daha da ileri taşımak için her alanda çalışma yürütmektedir. Burada herkesin alması gereken mesaj şudur; Devlet demokratik siyaseti tasfiye etme çabasında başarısızlığa uğramıştır. Farklı iktidarlar farklı kadrolar devlet kadrolarına gelmiş, bu siyasi geleneği hedef almışlardır. Kürt sorununda savaş politikalarında ısrar etmişlerdir. Ancak hepsi tarihin çöplüğüne gitmişlerdir. Ama bu değerli mirası taşıyan insanlarımız, halkımız ve çalışanlarımız onurla gururla yürüyüşlerine devam etmektedirler.

Kürt sorununda çözümsüzlükte ısrar eden, demokratik siyaseti tasfiye edebileceğini sanan bütün geçmiş iktidarların uğradığı akıbet, bugün aynı anlayışı sürdürmekte olan bu iktidarı beklemektedir. Bu iktidar aynı anlayışta ısrar ettiği için bundan öncekilerle aynı akıbete uğrayacaktır, tarihin çöplüğüne gidecektir. Kürt sorununda çözüm Türkiye’nin tamamı için demokratik cumhuriyeti ve bütün halklar için büyük barış mücadelesi kararlılıkla sürüyor, büyüyerek devam edecek. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

KONGRE TARİHİNE KARAR VERİLECEK

Parti meclisinin gündeminde önemli bir konu var, bir konu öne çıkıyor. Covid salgınından dolayı il ve ilçe kongrelerini zamanında yapma imkanı bulamadığımız için 5’inci olağan kongremizi zamanında yapamadık. Normal şartlarda Şubat ayında yapmamız gerekiyordu ama başta Covid olmak üzere diğer bizim dışımızdaki nedenlerle olağan kongremizi toplayamamıştık. Hazırlıklarımız büyük ölçüde tamamlandı. Örgütlenme Komisyonumuz PM’miz ve diğer kurullarımız çalışmalarını büyük bir özveri ile yürüttüler ve şimdi büyük kongremizi toplamak için hazırlıklarımızı olgunlaştırdık. Önümüzde önemli bir kongre var, tarihi bir kongre var. Kongre ile ilgili ayrıntılar bu PM toplantısının önemli bir gündemidir. Birlikte takvimi tartışacağız, ayrıntıları birlikte somutlaştıracağız.

Önümüzdeki kongre bu kararlı, onurlu yürüyüşün en büyük şölenlerinden biri olacaktır. En güçlü irade gösterisi olacaktır. Binler, on binler toplanacak ve HDP’ye karşı yürütülen bu siyasi geleneğe karşı yürütülen saldırıların nasıl boşa çıkarıldığını orda hep birlikte ortaya koyacaktır. Önümüzdeki kongreye büyük önem atfediyoruz. Herkese o kongreden kararlılık mesajını, mücadelede ısrar, demokratik siyasette inat ve çözüm isteğimizin sonsuz olduğu mesajını hep birlikte vereceğiz. Bunun diğer yüzünde hiçbir saldırının bizi yolumuzdan alıkoyamayacağı mesajı yer alacaktır. Ne yaparlarsa yapsınlar bizi bu hedeflerden, yolumuzdan alıkoyamayacaklardır.”