Oyuncular Sendikası’ndan Barış Atay'ın oyununun yasaklanmasına tepki

'Sadece Diktatör' oyunu 3 kentte yasaklanmıştı

Oyuncular Sendikası’ndan Barış Atay'ın oyununun yasaklanmasına tepki

Oyuncular Sendikası, “Sadece Diktatör” oyununun yasaklanmasına tepki gösterdi. Sendika, oyunculara sunulan projelerde “Siyasi görüş açıklamayacağım” maddesi içeren sözleşme imzalatıldığına dikkat çekti. 
 
Sahne, Perde, Ekran, Mikrofon Oyuncuları Sendikası (Oyuncular Sendikası), oyunlara yönelik sansür uygulanmasına yaptığı yazılı açıklama tepki gösterdi. Yakın dönemlerde festivallerden, tiyatrolara uzanana bir sansür girişimi ile karşı karşıya kaldıklarının belirtildiği açıklamada, bunun son örneğinin ise Barış Atay’ın oynadığı “Sadece Diktatör” isimli oyununun Artvin, Kadıköy ve Ankara’da yasaklanması olduğunu ifade edildi. 
 
‘YASAKLAMA KAMU VİCDANINI YARALAYAN HAL ALMIŞTIR’
 
Oyunun üç sezon boyunca toplam 160 kez oynandığı ve hiçbir sorunun yaşanmadığının vurgulandığı açıklamada, “Valilikler eliyle bu tarz sansür girişimlerine başvurulması mesleğimiz, üyelerimiz ve seyircimiz adına kabul edilemez bir durumdur. Halihazırda 160 kez oynanmış bir tiyatro oyununun kamu huzuru ve güvenliği gibi gerekçelerle yasaklanması, başlı başına kamu vicdanını yaralayan bir hal almıştır” ifadelerine yer verildi. 

 Tarafını belli etmeyen ya da samimiyetle bir tarafı olmayan kişilerin işsizliğe mahkum edilmek istendiğinin vurgulandığı açıklamada, “Oyunculara dayatılan sinema-televizyon projeleri sözleşmelerine ‘Hiçbir konuda siyasi görüş açıklamayacağım’ yönünde, ifade özgürlüğü hakkına değil aykırılık, apaçık hakaret mahiyetindeki cümlelerin eklendiği günümüzde, meslektaşlarımızın keyfi şekilde tiyatro seyircilerinden de mahrum bırakılmaya çalışmaları kabul edilemez bir tutumdur” denildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2018, 22:19

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER