IŞİD'den kaçan Suriyeli heykeltraş Urfa'da sergi açtı

Arkam Saffam birçok eseri toprak altına gömmek zorunda kalmış

IŞİD'den kaçan Suriyeli heykeltraş Urfa'da sergi açtı

Suriye'nin Deyrizor kentinden kendisini esir alan IŞİD'lılerden kaçıp Türkiye'ye geldikten sonra Urfa'ya yerleşen 51 yaşındaki heykeltıraş Arkam Saffam, vatandaşlarının yaşadıklarını anlatan heykellerden oluşan ilk sergisini açtı.

Saffam, Suriye'de yaptığı birçok eseri toprak altına gömmek zorunda kaldığını belirterek, "IŞİD heykel yaptığımı öğrenince beni kafir ilan etti. Beni öldürüp kafatasımdan heykel yapacaklarını söylediler. Bir bombardıman sırasında kaçarak kurtuldum" dedi.

Arkam Saffam, vatandaşlarının yaşadığı dramı yaptığı heykellerle anlatıyor. Saffam, Urfa'da 2 yıldır arkadaşlık yaptığı Abdullah Özgültekin'in sanat atölyesinde ilk kişisel sergisini açtı.

Saffam, "Ben bu projelerimi ruhumdan geldiği gibi heykellere yansıtmaya çalışıyorum. Suriye'de kendime ait özel bir atölyem vardı. Savaş dolayısıyla yerleştiğimiz Urfa'da bu işimi mutfakta yapmaya çalışıyorum. 38 yıldır bu sanatla uğraşıyorum. İnsanların hüzünlerini heykellerime yansıtmaya çalışıyorum" dedi.

IŞİD'in o dönemlerde kendisini alıkoyduğunu anlatan Saffam, yaptığı birçok heykelin bu örgüt tarafından parçalandığını, bir kısmını ise toprağa gömdüğünü ifade ederek şunları anlattı:

"IŞİD beni yakalayarak kafir ilan etti. Beni bir hapishaneye atarak 'Seni öldürüp kafatasından heykel yapacağız' diyerek sürekli beni korkutarak işkence uyguluyorlardı. En son benim gibi ellerinde rehin olanları öldürmek için dışarı çıkardılar. Bu sırada uçakla bombardıman yapılması üzerine ortalık toz duman oldu. O sırada bütün cesaretimi toplayarak, onların elinden kaçtım. Tam 4 gün ayakkabısız yürüdüm. Türkiye'ye geldim ama yolda gördüğüm ölüleri unutamıyorum. Özellikle karnında bir çocuğu olup, ölen kadını aklımdan çıkaramıyorum. Bu yaşadıklarım filmlere bile konu olamaz. Gerçekten çok acı ve hüzünlüydü."

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2018, 22:14

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER