Samsun Demokrasi Platformu, Vezirköprü ilçesinde ırkçı saldırı sonucu öldürülen Suriyeli Eymen Hammami için açıklama yaptı.

İlkadım ilçesinde bulunan Süleymaniye Geçidi’nde yapılanan açıklamada “Irkçı saldırılar son bulsun, yaşasın halkların kardeşliği” pankartı açıldı. Açıklamaya katılan çok sayıda kişi, sık sık ırkçılığa karşı sloganlar attı. 

CEZASIZLIK IRKÇILIĞI ARTIRDI

Platform üyelerinden Sait Kocaman, çok sayıda mültecinin kendi ülkesinde yaşanan savaştan kaynaklı Türkiye’ye gelmek zorunda kaldığına dikkati çekerek, ayrımcı ve ırkçı politikalar ile göçmenlere karşı gerilim ve şiddetin arttırıldığını kaydetti.

Kocaman, “Yetkililer önlem almadığı, saldırganlar cezalandırılmadığı için bu saldırılar devam etmektedir. Irkçı provokasyonlar ve saldırılar sadece göçmenlerle sınırlı değil. Yakın zamanda Sakarya’da, Afyon’da ve başka yerlerde ekmeğini kazanmak için çalışmak zorunda bırakılan mevsimlik Kürt işçilere de yapılmıştır” diye konuştu.

‘SAVAŞI İSTEYENLER SORUMLUDUR’

Samsun’da bu tarz saldırıların sık sık yaşandığını anımsatan Kocaman, “Arkadaş olmaları, aynı hayatı paylaşmaları gereken 16-17 yaşlarındaki gençler, uygulanan düşmanlaştırıcı politikalar ve ayrıştırıcı uygulamaların sonucu aynı hayatı paylaştığı gençlerin katili haline getiriliyor. Gerçek suçlular, savaş mağdurları, geçinmek için boğaz tokluğuna çalışan emekçiler değil, o savaşları çıkaranlar, onlara destek verenler ve işçilere köle muamelesi yapanlardır” dedi.

Kocaman, her türlü savaş, şiddet ve sömürüye karşı ezilen halkların birlikte mücadele etmesinin temel bir ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı