Son yıllarda suları çekilen ve tahribata uğrayan Salda Gölü'ne ziyaretçi kısıtlaması getirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı Beyhan Oktar, Salda Gölü'nün sosyoekonomik analiz ve taşıma kapasitesinin belirlenmesi çalışmaların tamamlandığını belirtti, "Beyaz Adalar'ın yıllık 572 bin 173 kişi ile, Halk Plajı'nın yıllık 280 bin 628 kişiyle sınırlandırılması hedeflenmektedir" dedi.

Oktar, "Günlük ve saatlik alan için müsaade edilen ziyaretçi sayıları dolduğu takdirde kısa süreliğine ziyaretçi girişlerini kendi kontrolümüzde bekletiyoruz" diye devam etti.

Salda Gölü'nü ziyaret eden Oktar, bölgenin özellikle NASA'nın sosyal medyadaki paylaşımı ile tüm dünyanın ilgisini toplayıp, çok yoğun şekilde ziyaretçi aldığını söyledi.

Oktar, gölün ve havzasının atık su kaynaklı kirlilik ve bozulmalara karşı korunmasının sağlanması için alan çevresindeki yerleşimlerden kaynaklanan atık suların bertarafına yönelik atık su arıtma tesisi projelendirme çalışmalarının tamamlandığından bahsetti.

Oktar, "Arıtılmış suyun yüzde 100 geri kazanımına yönelik çalışma tamamlanmıştır. NASA'nın Mars'tan getireceği kayaçlar üzerinde yapılacak çalışmalara da ışık tutması hedeflenen Salda Gölü ve çevresindeki hidromanyezit oluşumlara yönelik bir projemiz de bakanlığımızca tamamlanmıştır" diye konuştu ve devam etti:

"Salda Gölü ve çevresini en iyi şekilde korumayı, gelen ziyaretçiler bakımından alanda koruma kullanma dengesini sağlamayı amaçlıyoruz. Diğer bir hedefimiz ise Salda Gölü ve çevresini UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne kazandırmaktır."