Üç hafta önce Sakarya’ya gelen Kuveytli din insanı Osman el Hamis’in Sakarya’daki Tozlu Camii’nde şehirde yaşayan Araplara hitaben konuşma yapması, Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ ve Cübbeli Ahmet Vehhabilik, selefilik propagandası yaptırmakla suçlamıştı. Sakarya Müftüsü Hasan Basiş, el Hamis'in bölgede yaşayan Arapların davetlisi olarak geldiğini belirterek, iddialara yanıt olarak, "Namaz kıldırdığı iddiası yalan. Sadece 15 dakikalık kısa bir konuşma yaptı. Sakarya’daki Araplara ‘Bu memleketin kıymetini bilin’ dedi. Kesinlikle Vehhabilik propagandası yapmadı." diye konuştu.

Serbestiyet'ten Mustafa Ali Aykol'un haberine göre; Kuveyt’te fetva kurulu üyesi olan din adamı Osman el Hamis üç hafta önce, Sakarya’da faaliyet gösteren Arap yardımlaşma ve dayanışma derneği Aye Hayriyye’nin davetlisi olarak şehirde yaşayan Araplara Tozlu Camii’nde bi konuşma yapmış, konuk din adamına camide Sakarya müftüsü de eşlik etmişti.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, medyada yer alan haberlere, "Bak işte bu mükemmel. Bizde eksikti zaten. Suriyeli kardeşlerimiz sağolsun bu eksiği giderdiler. Türkiye göz göre göre felakete sürükleniyor. Saray önünü açıyor, sarı muhalefet Zafer Partisine ‘Ortaçağ zihniyeti’ diyerek saldırıyor. Zafer gelecek, Sığınmacılar gidecek." ifadeleriyle tepki göstermişti. 

İsmailağa cemaatinin popüler hatiplerinden Cübbeli Ahmet de, konuya ilişkin olarak, "Son günlerde farklı ülkelerden oldukları halde Iraklı veyâ Suriyeli denilerek câmilerimizde kendilerine konuşma yaptırılan Selefî Vehhâbîlerin çoğalması üzerine Irak ve Suriye ulemâsından birçoğu bana geldiler ve dediler ki: ‘Suriye, Irak veyâ başka ülkeden hiçbir yabancı âlim, hatîb, hoca aslâ câmilerde konuşturulmasın, sohbet yaptırılmasın. Çünkü Selefî konuşmacıların araya karışması çokça vukû buluyor ve (paylaştığımız resim ve videoda görüldüğü üzere meselâ Sultangazi’de) câmiler doluyor, izdihamlar yaşanıyor ama konuşma yapan büyük bir Selefî, bütün Müslümanlara kâfir diyen bir adam.

“Diyânet bu işin kontrolünü kaybetmiş durumdadır. Diyânet’i uyarıyoruz. Hangi ırktan ve milletten olursa olsun eğer câmilerde bu adamlara konuşma izni verirseniz Selefîliğe Vehhabîliğe hizmet edip iç savaşı körüklemiş olacaksınız." demişti. 

Serbestiyet'in sorularını yanıtlayan Sakarya Müftüsü Hasan Başiş, iddiaları yalanlayarak, Osman el Hamis'in namaz kıldırmadığını ve Vehhâbilik propagandası yapmadığını söyledi. 

Serbestiyet.com'da yer alan röportaj şöyle...

- Sakarya’da gerçekleşen ve görüntüleri sosyal medyada gündem olan bu olay nedir, gelen kişi kimdir bize anlatır mısınız?

Hasan Başiş: Gelen kişi Kuveyt’te Fetva Komisyonu’nda olan, kendisi Araplar tarafından sevilen bir kişi. Adı Osman el Hamis. Sakarya’ya geldi, burada 15 dakika kadar tamamen Araplara yönelik bir konuşma yaptı. Ben de bu esnada kendisine sadece ‘Hoşgeldiniz’ dedim ve ben de kısa, bir buçuk dakikalık bir konuşma yaptım"

- Kendisini daha önceden tanır mıydınız, iletişiminiz var mıydı?

Hasan Başiş: Bu kişiyi daha önceden tanımam, bilmem. Camide herhangi bir provokasyon olmadı, herhangi bir sıkıntı olmadı. Sadece Allah’ın birliğinden, peygambere olan sevgisinden bahsetti ve burada mülteci olarak bulunan Araplara “Aman dikkat edin, ne kadar güzel bir yerde yaşıyorsunuz, ne güzel bir memleket burası, bu memleketin kıymetini bilin” dedi. Daha sonra da gitti.

- İddia edildiği gibi bir Vehhabilik propagandası olmadı mı?

Hasan Başiş: Vehhabilik propagandası falan yapılmadı. Türkiye’nin aleyhinde en ufak bir söz söylenmedi. Bence o gün çok olumlu geçti. Biz kendisiyle dediğim gibi sadece uzaktan bir merhabalaştık, tokalaşmadık bile. Ondan sonra da çektiler, gittiler. Hepsi bu.