Sıcaklıkların artmasıyla birlikte Türkiye'nin güneş ışığı alma süreleri de uzadı. Güneş'in zararlı etkilerinden korunmak için güneş kremi almak isteyenler ise artan fiyatlardan dert yanıyor.

Fiyatların artmasını fırsat bilen dolandırıcılar da sahte güneş kremini piyasaya sürmeye başladı. Son dönemde sahte güneş ürünlerine yönelik şikayetler de arttı. Geçen hafta Bağcılar'da bir işyerinde bin 548 sahte güneş kremi ele geçirildi. 

Sahte güneş kremlerinin satışının artmasıyla ilgili uyarıda bulunan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimi Dermatolog Prof. Dr. Zekayi Kutlubay, "Bizim sahte ürün kullanımında en çok korktuğumuz olmaması gereken yasaklı kimyasal maddeler katılırsa, ileride deri kanserine dönen rahatsızlıklar olabilir. Bu ürünlerin kullanımı derinin hormonal yapısını bozabilir. Hatta östrojen dediğimiz kadınlık hormonu benzeri davranarak kişide bir takım hormonal değişikliklere bile neden olabiliyor" dedi.

Kutlubay, "Güneşin faydaları gibi zararları da var. Deri kanserinin yüzde 90 sebebi güneş ışığı yani UV. Deride alerji, lekelenme, kırışıklık gibi bir takım yan etkileri de var. 

Biz, ailesinde deri kanseri hikayesi olanlarda, açık ten rengi olanlarda, renkli gözlü gibi belirli özellikleri olan kişilerden mutlaka güneşten korunmalarını isteriz. Bununla beraber doğru marka ve ürünü ve seçmek de çok önemli. Son zamanlarda duyuyoruz ki bir takım güneş ürünlerinin sahteleri, merdiven altı üretilen güneş kremleri piyasada satılıyor" ifadelerini kullandı.

"Güneş ürünleri mümkünse eczane ve bilinen marketlerden alınsın"  diyen Kutlubay, "Pazardan veya bilmedikleri yerlerden almasınlar. Çok pahalı bildiğiniz bir ürün eğer çok ucuza satılıyorsa bir yerde orada mutlaka bir sıkıntı vardır. Sahte ürünle gerçek ürünü ayırt etmek zordur ama alacakları ürünün markasına baksınlar. Barkodu var mı? Kremin rengine baksınlar, renginde bir değişiklik var mı? Renginde bir bozukluk var mı? Bir kaç farklı renkten mi oluşuyor? Ürün köpürmüş mü? baksınlar, ürünün kıvamı değişik olabiliyor. Krem bazen alta çöker, üstte sıvı kalıyor. Bunların olmaması lazım, ürünün tek kıvamda olması lazım. Kullandıktan sonra bozuluyorsa, kıvamı kokusu değişiyorsa, kötü koku oluşuyorsa dikkatli olmakta fayda var" diye konuştu. 

Prof. Kutlubay "Sahte ve merdiven altı ürünlerde alerjik reaksiyon, daha fazla bir irritasyon, deride yara, kızarıklık, şişme, ödem daha çok akneye meyil ya da aknenin çıkması, deri enfeksiyonlarına yatkınlık meydana gelebiliyor. Bizim sahte ürün kullanımında en çok korktuğumuz, olmaması gereken yasaklı kimyasal maddeler katılırsa, ileride deri kanserine gidişat oluşturabilir. Derinin hormonal yapısını bozabilir, hormonal problemlere neden olabiliyor. 

Hormonal düzensizlikler oluşturabiliyor, guatr gibi hormonal düzensizliklerine neden olabilir, hatta östrojen dediğimiz kadınlık hormonu benzeri davranarak kişide bir takım hormonal değişikliklere bile neden olabiliyor" ifadelerini kullandı.