Tekirdağ Çerkezköy’de 3.5 aydır pratisyen hekim olarak görev yapan Ayşem Özkiraz’ın sahte doktor çıkması Türkiye’nin gündemine oturdu.

Ayşem Özkiraz’ın Avrasya Araştırma Şirketi’nin sahibi Kemal Özkiraz’ın da akrabası olduğu ortaya çıktı.

Gerçek Gündem’e Elif Ünsal’a açıklama yapan Kemal Özkiraz, olayın detaylarını da anlattı.

Özkiraz, akrabalık ilişkilerini saklamadığını vurgulayarak “Bizim mahcup olacağımız bir durum yok. Bizi ilgilendiren bir durum değil, 19 yaşında bir kız çocuğunun hatası, neden saklayalım?” dedi.

Özkiraz, açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ayşem Özkiraz, benim babamın amcasının torunu. Kendisini en son 2 sene önce bir düğünde görmüştüm, babası ile ara ara telefonda görüşürüz. Babası benden 4 yaş büyük, yaşlarımız yakın olduğu için görüşüyorduk. Onlar çok uzun süre önce Tekirdağ’a taşınmışlar, ben de Tokat’tan ayrılalı 25 sene oldu. Ayşem Özkiraz’ın yaşı zaten 25 yok, 19 yaşında bir kız. Ben de kendisini hayatımda toplam 2 defa gördüm. Ama dediğim gibi babasıyla ara ara görüşüyorduk. En son görüştüğümüzde de kızının Tıp Fakültesi’ni kazandığını söyledi ve bunun için çok mutluydu. Bu çocuk liseye kadar da çok başarılı bildiğimiz bir çocuktu. Ben bu olaydan sonra babayla tekrar görüştüm; aile yıkılmış durumda, bütün emeklerimiz boşa gitti diyorlar. Bir de eşe dosta karşı mahcubiyetleri de var, aile için kötü bir durum.”

'OLAYLARI SOSYAL MEDYADAN DUYDUM'

Olayları nasıl öğrendiğini anlatan Özkiraz; “Bana arkadaşlarım WhatsApp üzerinden bu haberi paylaşarak ‘Tanıdık mı?’ diye sordular. Ben de olayları o şekilde öğrendim. Zaten öğrendikten sonra hemen akrabam olduğunu yazdım. Çünkü dediğim gibi bizim inkâr edeceğimiz, mahcubiyet duyabileceğimiz bir konu değil. Biz kimin ne yaptığına ne kadar hâkim olabiliriz ki? Kendisi bizim beşinci göbekten akrabamız sonuçta. Babamın 4 tane amcası, tahmini 25 kuzeni var. O 25 kuzenden birinin çocuğu, biz ne kadar bilebiliriz?” dedi.

'SOSYAL MEDYADA SÖYLENENLER ÜZÜNTÜ VERİCİ'

Özküraz, sosyal medyadaki söylentilere de değinerek; “Sosyal medyada diyorlar ki “bunun annesi babası, 2021’de Tıp Fakültesi kazandım diyen bir çocuğun 2022’de doktor oldum demesine nasıl inanır?” Aslına bakarsanız öyle bir durum da yok. Kendisi ailesine demiş ki ‘Pandemiden dolayı okullarımız kapandı, bizi de memleketimizdeki hastanelere staj yapalım diye gönderdiler.’ Dolayısıyla evden hastaneye ‘staja gidiyorum’ diyerek gitmiş. Yoksa bir senede doktor olunacağına kim inanır? Pratisyen hekim olduğuna inandırmak için yaşını hastanedekilere büyük söylemiş. Ben biliyorum ki ailenin tıp fakültesi okuması için yaptığı bir baskı da yok. Muhtemelen doktor olmayı kendine takıntı yaptı. Belki de gerçekten kendisi de buna inanıyor, onu da bilmiyoruz. Allahtan kimseye dokunmamış, zaten büyük ihtimalle tedavi önerecek bilgisi de yok. Hastanede olay hemen anlaşılmış, ben yıllarca medikal sektöründeydim ve ben bir insanın doktor olmadığını anlarım. Dolayısıyla olay hastanede de hemen ortaya çıkmış.

Dediğim gibi yaşını da biraz büyük söylemiş ve aynı zamanda büyük görünmek için de çalışmış. Ben onu 2 sene önce gördüğümde küçük bir kız çocuğuydu, haberlerden sonra paylaşılan fotoğraflara baktığımda yetişkin bir kadın gördüm.” dedi.

'BÜTÜN AİLE ÇOK ÜZGÜN'

Aileyle olaydan sonra görüşen Özkiraz; “Olayla ilgili bütün aile çok üzgün. Anne zaten yıllardan beri şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı gibi pek çok sağlık sorunuyla boğuşuyor. Şu an perişan durumdalar. Maddi olarak da çok güçlü bir aile değiller, babanın eski bir kamyonu var onunla yük taşıyarak geçimini sağlıyor. Biz de bu yaşta böyle bir olayda adı geçtiği için çok üzgünüz, hayat boyu karşısına çıkacak. Ama bir de olayın psikolojik boyutu var, kendisinin psikolojisini de bilmiyoruz. Ailemizde çok fazla sağlıkçı ve akademisyen var, çocuk onlara mı imrendi bilmiyoruz. Ben babasına çok üzüldüm, kıt imkanlarla okutma mücadelesi verdi. Başka çocukları da var, onlar çok perişan oldu. Öte yandan 19 yaşında bir çocuk, kendisini nasıl toplayacak ben onu da düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

'SAĞLIK BAKANLIĞI’NA GEREKSİZ YÜKLENİLİYOR'

Sosyal medyada yapılan ve “Ataması nasıl yapılmış?” yorumları ile Sağlık Bakanlığı’na yüklenilmesini de değerlendiren Özkiraz “Esasen atama gibi bir durum yok. Sağlık sektöründe sık olan bir şey. TUS’tan sonra doktorlar atanana kadar kazandıkları bölümlerdeki hocalarını ziyaret ederek gözlemde bulunmak istiyorlar. Çoğunlukla da buna izin veriliyor, resmi bir şey yok. Sağlık Bakanlığı’na gereksiz ve boşuna yükleniliyor.” dedi.