Sağlık çalışanları, koşullarının düzeltilmesi talebiyle birçok kentte bir günlük iş bıraktı.  

Sağlık örgütleri, sağlık hizmetine erişim ve sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının düzeltilmesi için bugün iş bırakma eylemine gitti. Diyarbakır’daki sağlık emekçileri, Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi önünden Dağkapı Meydanı'na yürümek istedi. "İş ücret iş yeri güvencesi", "Ücretsiz nitelikli ulaşılabilir anadilde sağlık" ve "Sağlık haktır satılamaz" yazılı önlüklükler ile Dağkapı Meydanı'na doğru yürümek isteyen sağlık emekçilerini ablukaya alan polisler, yürüyüşe izin vermedi. 

Sağlık emekçileri, polis ablukasını "Zafer yürüyen emekçinin olacak", " Susma sustukça sıra sana gelecek", "Baskılar bizi yıldıramaz" ve "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" sloganlarıyla protesto etti.  

MERSİN

SES Mersin Şubesi, bir günlük iş bırakma eylemine ilişkin Mersin Şehir Hastanesi önünde açıklama yaptı. “Sağlık ekip işidir ek gösterge 3600’den başlayarak kademeli olarak 7200’e kadar tüm sağlık emekçilerine uygulansın” pankartı ile “Bakan Fahrettin bizi kahrettin”, “Yıpranma payı istiyoruz” ve “Sefalete teslim olmayacağız” dövizleri taşındı. Açıklamada, sık sık “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” ve “İş, emek özgürlük” sloganları atıldı.

SES Mersin Şehir Hastanesi İşyeri Temsilcisi Aygül Batmaz, yaşanan ekonomik kriz ile birlikte mağdur edilen emekçilerin durumuna dikkati çekti. Batmaz, acil olarak yerine getirilmesi için taleplerini şöyle sıraladı:

ADANA

Adana’da Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi, Ekrem Yok Ruh Sağlığı Hastanesi ve Çukurova Devlet Hastanesi’nde çalışan sağlıkçılar iş bıraktı. SES ve Dev Sağlık-İş üyesi işçi, emekçiler “Sağlık ekip işidir” ve “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganları ile taleplerini haykırdı.

ŞIRNAK  

Şırnak'ın Cizre ilçesinde iş bırakan sağlık emekçileri, Cizre Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. SES üyelerinin katıldığı açıklamada, "Sağlık ekip işidir ayrıştırılamaz" yazılı pankart açıldı. Burada açıklama yapan SES Şırnak Kadın Sekreteri Hatun Magi, bugün talepleri için iş bırakarak alanlara çıktıklarını belirterek, “Bu bir uyarı grevidir. Taleplerimiz hayata geçirilinceye kadar mücadeleye etmeye devam edeceğiz" dedi. 

İZMİR 

İzmir'de SES ve Türk Sağlık-Sen üyeleri, “Yan yanayız, bir aradayız, alanlardayız. Sağlık çalışanları hekimiyle, hemşiresiyle, ebesiyle, teknisyeniyle, işçisiyle, tüm sağlık emekçileriyle bir bütünün ayrılmaz parçasıdır" şiarıyla kentte bulunan birçok hastanede iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Hak ve taleplerinin karşılanmasını isteyen sağlık emekçileri, birçok hastanenin önünde ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada çalışma koşullarının ağır ve maaşlarının düşük olduğu belirtilerek, “Ne zaman haklarımızı elde etmek için ortaklaştığımızda, güçlü ses çıkardığımızda bizleri ayırmak için ekibin bir kısmına yönelik kısmi yasal düzenlemeler yapmakta, mobbing uygulamakta, ötekileştirme dahil her türlü yöntemle bizi baskı altına almaya çalışmaktalar. Emekçilerin tepkisinin çığ gibi büyüdüğü, ‘geçinemiyoruz’ ‘yaşatmaya çalışırken ölmek istemiyoruz" denildi.

AYDIN

SES Aydın Şube üyeleri, Atatürk Devlet Hastanesi ve Aydın Devlet Hastanesi’nde iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Kaynak: MA