Yoğun grip aşısı talebi: Eczaneler yetişemiyor

KoronavirüsE yakalanmaktan korkan yurttaşlar, grip aşısı için eczanelere akın etti

Yoğun grip aşısı talebi: Eczaneler yetişemiyor

Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla birlikte yurttaşlar sonbaharı beklemeden zatürree ve grip aşısı olmak için sıraya girdi. Eczaneler aşı talebine yetişemiyor.

CHP Adana Milletvekili, eczacı Burhanettin Bulut, aşıya yoğun talep olduğunu ancak tedarikte sorun yaşandığına dikkat çekti.

Cumhuriyet’in haberine göre Bulut, Sağlık Bakanlığı’nın plansızlığını eleştirerek aşı adedinin acilen artırılmasını, aksi halde yoğunluk ve tedarikteki sorunlar nedeniyle kronik hastalığı bulunanların aşıyı yaptırmakta güçlük çekeceklerini söyledi.

‘AŞI BU GRUP İÇİN ÖNEMLİ’

Bulut, Covid-19 enfeksiyonu bakımından yüksek risk grubunda bulunan 65 yaş üstündeki kişiler, akciğer, kalp, böbrek, şeker hastalığı bulunanlar için aşının önemli olduğunu kaydetti.

Yoğunluk ve tedarikteki sorun nedeniyle özellikle kronik hastalığı olanların bu aşıları yaptırmakta güçlük çekeceğini bildirdi.

Zatürree ve grip aşısının toplam fiyatının 400 TL’nin üzerinde olduğunu kaydeden Bulut, “Covid-19 ile grip benzer semptomlar gösteriyor.

Vatandaşlar aşının pahalı olup olmadığına aldırmadan, eczanelerde sıraya girdi. Bir an önce sonbahar gelmeden aşı olmak istiyorlar. Hastaneler koronavirüs nedeniyle zaten doluluk oranına da ulaştı.

Aşının tedarik edilmesi Covid-19 ile tanı karışıklığı yaşanmaması ve hastanelerin doluluk oranının azaltılması açısından da çok önemli” diye konuştu.

Bulut, “Bilim Kurulu mutlaka grip ve zatürree aşısı olmayı önerirken, şimdiden bu krizin yaşanması kabul edilemez. Sipariş edilen aşı adedi zaman kaybedilmeden arttırılmalıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2020, 17:00

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER