Yasağa rağmen satış sürüyor: Türkiye bitkisel ürün çöplüğüne döndü

'Bu ürünlerin ruhsatlandırılması ve denetimi tamamen Sağlık Bakanlığı’na devredilmeli'

Yasağa rağmen satış sürüyor: Türkiye bitkisel ürün çöplüğüne döndü

Ölümcül zayıflama çayı ve ürünleri internet siteleri ve aktarlarda satılmaya devam ediyor. Uzmanlar, “Bu tip ürünlerin ruhsat ve denetimi tamamen Sağlık Bakanlığı’na devredilmeli” diyor. Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, Türkiye’nin bitkisel ürün çöplüğüne döndüğünü söyledi. 

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü ekipleri geçtiğimiz günlerde, ünlü isimlerin reklam filmlerinde oynadığı Teff Tohumu zayıflama çaylarının içinde ölümcül kimyasal maddeler olduğunu ortaya çıkardı.

Firma sahibi ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 14 kişi düzenlenen operasyonla yakalanırken, 7 TIR dolusu çay ve malzemeye el konuldu. Şüpheliler serbest bırakılırken, çaylar hâlâ satışta. Teff Tohumu çayının yanı sıra Sağlık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıllarda, içerisinde ‘sibutramin’ maddesi olduğu için yasaklanan ‘FX15’, ‘Meksika Biber Hapı’ gibi ürünlerin de satışı, internet sitelerinde ve aktarda devam ediyor.

3 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ  
Milliyet'te yer alan habere göre, halk arasında ‘Meksika biber hapı’ olarak bilinen zayıflama hapları, internet sitelerinde, ‘İdeal vücuda sahip olmak artık hayal değil’, ‘Hayalinizdeki kiloya kavuşabilirsiniz’ gibi reklamlarla satılıyor. Tok tutarak zayıflattığı iddiası ile Çin’den ithal edilen ve orijinal adı ‘La Jiao Shou Shen’ olan ürün, 2010 yılında Türkiye’de 3 kişinin ölümüne neden olmuştu.

‘BİTKİSEL ÜRÜN ÇÖPLÜĞÜ’  
Türkiye’nin bitkisel ürün çöplüğüne döndüğünü belirten Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, şunları söyledi: “Yıllardır aynı şeyi savunuyoruz; bu ürünlerin ruhsatlandırılması ve denetimi tamamen Sağlık Bakanlığı’na devredilmelidir. Zaten karşımızda duran tablo, uygulama ve denetim yanlışlıkları yüzünden Türkiye’nin bitkisel ürünler çöplüğüne dönüştüğünü göstermektedir. Bitkisel demek, doğal demek zararsız demek değildir; etken maddelerin kimyasal olabileceği akıllardan asla çıkarılmamalıdır.”
 

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER