WHO, virüsün yeni tipi için toplantı çağrısında bulundu

Dünya Sağlık Örgütü koronavirüsün yeni ve daha bulaşıcı türünü ve tedbirlerini tartışmak için üye ülkeleri toplantıya çağırdı.

WHO, virüsün yeni tipi için toplantı çağrısında bulundu

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), İngiltere'de ortaya çıkan koronavirüsün yeni ve daha bulaşıcı türü ile mücadeleyi ve tedbirleri tartışmak üzere bugün (23 Aralık) üye ülkelere toplantı çağrısında bulundu. Toplantının üye ülkeler arasındaki bilgi paylaşımına yardımcı olması için yapıldığı belirtildi.

WHO Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge sosyal medya hesabı üzerinden koronavirüsün yeni türü hakkında yaptığı paylaşımda, "Daha iyi bilgiye sahip oluncaya kadar seyahati sınırlandırmak akıllıca olacaktır. Temel mallar ve temel seyahatler için tedarik zincirleri mümkün kalmalı" dedi.

WHO tarafından dün yapılan açıklamada ise, İngiltere'ye uygulanan seyahat kısıtlamalarına değinilerek, gıda, ilaç ve yakıt gibi temel ihtiyaçlar için kargo taşımacılığına öncelik verilmesi ve kolaylaştırılması gerektiği belirtilmişti. DSÖ, yeni türün aşıların etkinliğini etkileyip etkilemeyeceğini belirlemek için henüz yeterli bilgi olmadığını ifade etmişti.

Öte yandan WHO dün yeni türe karşı paniğe gerek olmadığını bu mutasyonun virüsün evriminin bir parçası olduğunu ifade etmiş, İngiltere'yi yeni türü tespit ettiği için övmüştü.

Kaynak: Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2020, 14:08

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER