Virüs korkusuyla hastaneye gitmemenin riskleri

Pek çok kişi virüs kapma korkusuyla doktora ya da hastaneye gitmekten imtina ediyor. Ancak bu endişe ve sağlık sorunlarını ötelemek daha ağır sonuçlara yol açabilir

Virüs korkusuyla hastaneye gitmemenin riskleri

Koronavirüs kapma korkusu çok sayıda insanı hastanelere ya da doktorlara gitmekten alıkoyuyor. Oysa birçok cerrahi vakada ameliyat yapılabilmesi için erken teşhis ve tedavi hayati öneme sahip.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Naki Bulut, "Acil ameliyat gerektiren karın içi patolojilerin gecikmeli olarak hastanelere başvurduklarını gözlemliyoruz. Akut apandisitli hastalarımızın, önceki dönemlere göre daha yüksek oranda patlamış halde acil servislere başvuruyor. Mide ülseri, bağırsak tıkanıklığı gibi vakalar da gecikmiş olarak geliyor. Ayrıca safra kesesinde taşı olan hastalar bu dönemde ameliyat olamadıkları için sık atak geçiriyor ve komplikasyonlarla karşılaşıyorlar" diyor. 

Emine Algan'ın DW Türkçe'de yer alan haberine göre dahiliye uzmanı Dr. Nesrin Ekici ise pandemi sırasında elektif ameliyatların ertelenmesinin toplumda yanlış anlaşıldığı görüşünde. Ekici’ye göre geçmeyen bir ağrı varsa, beklemenin faydası yok. Çünkü pandemi bugünden yarına bitecek gibi görünmüyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER