Türkiye'de yılda 9 bin kişi midesini küçültüyor

Gıda değeri düşük, kalori değeri yüksek besinler şişmanlığa yol açıyor

Türkiye'de yılda 9 bin kişi midesini küçültüyor

Türkiye'de obezite cerrahisi olarak yılda yaklaşık 8 ile 10 bin kişi midesini küçültüyor.

Obezitenin estetik bir sorundan ziyade ciddi bir sağlık problemi olduğunu söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mihmanlı, kişinin obezite olup olmadığını vücut kitle endeksinden öğrendiklerini belirterek şöyle konuştu:

"Vücut kitle endeksi 24-25 olan idealdir. 30'un üzerinde çıktığında biz buna şişman diyoruz. 35'in üstüne çıktığında fiziki şişmanlıktan bahsediyoruz. 40'ın üzerine çıktığı zaman da morbid obezite yani ölümcül obezite diyoruz. Bu rakam 50'nin üzerine çıkarsa süper morbid obezite diyoruz. Dolayısıyla bu hastalarımızda ciddi sağlık sorunları ortaya çıkıyor."

Mihmanlı, cerrahi operasyon yaptıkları hastaların vücut kitle endeksinin 40'ın üzerinde olduğunu söşyleyerek, "40'ın altında olanlara spor, diyet öneriyoruz. Eğer vücut kitle endeksi 35 ile 40 arasındaysa ve başka bir hastalık da varsa yine ameliyat ediyoruz. Mesela tansiyon hastalığı, kalp rahatsızlığı, diz ağrısı, horlama, nefes alma problemi varsa yine bunları ameliyatla düzeltiyoruz. Bu şikayetler yoksa sadece vücut kitle endeksi 40'ın üzerinde olanları ameliyat ediyoruz" dedi.

"YÜZDE 90 MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI YAPIYORUZ"

Son yıllarda 'tüp mide' adı verilen ameliyatın daha fazla tercih edildiğine dikkati çeken Mihmanlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Halk arasında 'tüp mide' adı verilen bizim tıpta 'sleeve gastrektomi' dediğimiz ameliyat şöyle gerçekleşiyor; midenin yüzde 90-95'lik bölümünü çıkartıyoruz hastaya kısıtlayıcı bir mide hacmi bırakıyoruz. Hasta, 50-60 gram yediği zaman doyacak hale geliyor. Böylelikle hasta zaman içerisinde -bir yıl kadar sürebiliyor bu- vücut ağırlığının yüzde 50-60'ını kaybediyor. Daha sağlıklı, daha dinamik ve daha mutlu hale geliyor. Obezite hastalarında, diz ağrıları, şeker hastalığı ve tansiyon hastalığı ciddi problem oluşturuyor. Diğer taraftan bu durum ciddi bir ekonomik kayba yol açıyor. Şu anda Türkiye'de yüzde 90 mide küçültme ameliyatı yapıyoruz."

Mihmanlı, obezite ameliyatlarının tecrübeli hekimlerce yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Yoksa ameliyatlardan sonra hastalarda sıkıntılar oluşabilir ve obezite hastası olan diğer insanların da bu ameliyatlardan kaçınmasına sebep olabilir." dedi.

“ÇÖP GIDALARIN TERK EDİLMESİ GEREKİR”

Obezite konusunda toplumsal farkındalık oluşturulması gerektiğini vurgulayan Mihmanlı, "çöp gıda" denilen hamburger, mayonez gibi yiyeceklerin terk edilmesi gerektiğini söyledi. Gıda değeri düşük, kalori değeri yüksek besinlerin şişmanlığa yol açtığına dikkati çeken Prof. Dr. Mihmanlı, şöyle konuştu:

"Üst sınıf grubunda olan insanların, sedanter hayat dediğimiz, asansöre binme, arabayla işe gitme, yürüyüş yapmama, "çöp gıda" ile beslenmeden dolayı obeziteye yakalanma riski var. Beslenme bozukluğu çok etkileyici. Alt sınıf grubunda olan insanların obezite olmasını ise karbonhidrat ağırlıklı ekmek, makarna, patates gibi gıdalar tüketmesine bağlıyoruz. Bu tarz yiyecekler çabucak kana karıştığı için çabuk acıkma hissi oluşuyor ve daha fazla yemek yeme ihtiyacı ortaya çıkıyor. Dengeli olsa, et, protein ve salata olsa şişmanlık olmaz. Dengeli ve az yememiz gerekiyor. Peygamberimiz, midenin üçte birini yemekle, üçte birini suyla ve üçte birini de havayla doldurun diyor. Biz midenin tamamını dolduruyoruz. Önemli risk faktörlerinden biri hızlı yemek yemedir, ayakta ve atıştırma şeklinde yemek yemedir. Doygunluk hissi gelmeden mideye çok fazla gıda veriyoruz. Eğer yavaş ve sindire sindire yemek yersek yemeğin ortasında doygunluk hissi gelecek ve daha az yemek yiyeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2018, 13:25

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER