Sperm örneklerinde virüs tespit edildi: Korona cinsel yolla bulaşabilir

Araştırmacılar, çalışmanın yeterince kapsamlı olmadığını, kesin bir sonuca ulaşabilmek için daha fazla hastadan örnek alınması gerektiğini aktardı

Sperm örneklerinde virüs tespit edildi: Korona cinsel yolla bulaşabilir

Çin'de yapılan araştırmada, Covid-19 nedeniyle enfekte olan hastalardan alınan sperm örneklerinde koronavirüsüne rastlandı. Araştırmacılar, korona virüsünün cinsel yolla bulaşma ihtimalinin araştırıldığını ancak kesin sonuç elde edebilmek adına daha kapsamlı çalışmalar yapılması gerektiğini aktardı.

Koronavirüsü salgınının ortaya çıktığı Çin’de yapılan bir araştırmada, Covid-19 nedeniyle enfekte olan erkek hastaların sperm örneklerinde virüs tespit edildi. Çalışma sonuçlarıyla beraber korona virüsünün cinsel yolla bulaşma ihtimali tartışılıyor.

Shangqiu Şehir Hastanesi’nde yapılan araştırmada, korona virüsü nedeniyle enfekte olan 38 erkek hastadan sperm örneği alındı. 38 hastadan altısının sperm örneğinde korona virüsüne rastlandı. Araştırmacılar, çalışmanın yeterince kapsamlı olmadığını, kesin bir sonuca ulaşabilmek için daha fazla hastadan örnek alınması gerektiğini aktardı.

‘DAHA KAPSAMLI ARAŞTIRMALAR YAPILMALI’

Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayınlanan araştırmayı yürüten bilim insanları, sperm örneklerinin iyileşme sürecinde olan hastalardan alındığını ve virüsün sperm üzerinde ne kadar süre aktif kaldığının araştırılmasının kritik öneme sahip olduğunu duyurdu. Ekip, “Bu anlamda daha kapsamlı araştırmalar yapılmalı. Korona virüsünün cinsel yolla bulaşabildiği kanıtlanırsa, bunun önüne geçebilmek adına bu araştırmalar kritik öneme sahip” ifadelerini kullandı.

Araştırmacılar, bulguların ‘ilginç olduğu’ ancak, yapılan başka araştırmalarda sperm örneklerinde virüsün tespit edilmediğinin göz önünde bulundurulması gerektiğini dile getirdi. Şubat ve mart aylarında Çin’de korona virüsü nedeniyle enfekte olan 12 hastayla yapılan çalışmada sperm örneklerinde virüse rastlanmamıştı.

‘EBOLA VİRÜSÜNE DE RASTLANMIŞTI’

İngiltere’de Sheffield Üniversitesi’nden androloji profesörü Allan Pacey, sperm örneklerinin virüs kapsamında incelenmesinde teknik zorluklar olduğunu, bu yüzden çalışma sonuçlarına kesin gözüyle bakılmaması gerektiğini söyledi. Pacey, “Covid-19’a neden olan virüsün, sperm örneklerinde tespit edilmesi şaşırtıcı değil, çünkü daha önce Ebole ve Zika gibi virüslere de sperm örneklerinde rastlanmıştı” dedi.

Queen’s University Belfast’tan üreme tıbbı profesörü Sheena Lewis, araştırmanın kapsamının küçük olduğunu söyledi ve “Covid-19’un üreme sistemi üzerindeki etkisi henüz bilinmiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 14:29

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER