Şimdi de GDO'lu balık

Uzmanlar genetiği değiştirilmiş somon balığının 'ölümcül alerjiye neden olacağını' belirtiyor...

Şimdi de GDO'lu balık

Domates ve mısırın ardından şimdi de genetiği değiştirilmiş somon balığı üretildi. ABD'li AquaBounty Firması'nın ürettiği somon balıklarının 1 saatte 2 kat büyüdüğü tespit edildi.

Firma, GDO'lu somonun tat, renk ve kokusunu normal somon ile aynı olduğunu ve sağlık açısından risk oluşturmadığını açıklarken, bilirkişiler de ekstra hormon aşılanıp, daha çabuk büyümesi sağlanan balıkların çevreye olumsuz etkisinin bulunmadığını belirtti.

gidahareketi.com'da yer alan habere göre, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), söz konusu somon balığının süpermarketlerde satışına yönelik izin başvurusuna yanıt verdi. Yeni balığın güvenli görüldüğünü açıklayan FDA, bu ürünün birçok testten geçeceğini açıkladı.

GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ÜRÜNLER İLK KEZ İNSANLARIN TÜKETİMİNE SUNULUYOR

ABD'de gıda krizine neden olan genetiği değiştirilmiş somonlarla ilgili bir gerçek ise konunun ciddiyetini ortaya koydu. Yeni somonların, derin dondurucuda 1 saat içerisinde tam 2 kat büyüdüğü tespit edildi. Ekstra hormonla hızla büyüyen balıklar, doğal sürecinde yetişmiş balıklarla aynı şekilde piyasaya sürülecek. Bu da ABD'de genetiği değiştirilmiş hayvani ürünlerin ilk kez insanların tüketimine sunulması anlamına gelecek.

ÖLÜMCÜL ALERJİ

ABD'de modifiye somonların, normal somon balığı türünün azalmasına yol açacağı da tartışılıyor.

Çevreciler ile gıda güvenliği ile ilgili kuruluşlar, FDA'ya gerekli testler yapılmadan bu ürünün satışına izin verilmemesi çağrısında bulunuyor. Sağlıkçılar, GDO'lu somonların ölümcül alerjiye neden olabileceği konusunda uyarıyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2013, 22:32
YORUM EKLE