Sigaranın beyne verdiği zararı biliyor musunuz?

King's College'da yapılan araştırmanın sonuçları sigaranın beyne verdiği zararı çarpıcı olarak ortaya koydu...

Sigaranın beyne verdiği zararı biliyor musunuz?

Londra'daki King's College'da yapılan araştırmada, sigara tüketiminin, beyni çürüterek bellek, öğrenme ve muhakeme yetilerine büyük zarar verdiği ortaya çıktı.

2004 yılında başlayan araştırmada, yüzde 55'i kadınlardan oluşan katılımcıların sağlık durumları ve yaşam tarzları ile ilgili veriler kaydedildi.

Daha sonra katılımcılardan bir dakika içinde yeni sözcükler öğrenmeleri ya da mümkün olduğunca çok hayvan ismi söylemeleri istenerek beyin işlevleri kontrol edildi. Aynı testler, dörder yıl ara ile iki kez yinelendi.

Araştırma süresinde sigara kullanan kişilerin bilişsel yetilerinde sigara kullanmayanlarınkine oranla çok daha fazla gerileme olduğu belirlendi.

Araştırmacılar, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme ve hareketsizlik gibi yaşam tarzına bağlı nedenlerle kalp krizi ve inme riski yüksek olan kişilerde beyin işlevleri kaybı riskinin de yüksek olduğunu keşfetti.

Sağlıksız alışkanlıklar arasında beyne en çok sigara tüketiminin zarar verdiğini ifade eden araştırmacılar, yüksek tansiyon ve obezitenin de beyni etkilediği, ancak sigara tüketimi kadar zararlı olmadığını belirtti. (ntvmsnbc)
 
 

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2016, 14:04

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
YORUMLAR
Nil
Nil - 2 yıl Önce

Bu kadar kötü demek

SIRADAKİ HABER