Şeker, ruhsal travma ile eşdeğer

Şeker tüketiminin fazla olması beyinde ruhsal travma veya cinsel tacizle aynı etkiye sahip olduğu belirtildi

Şeker, ruhsal travma ile eşdeğer
Fazla şeker tüketimi beyinde erken yaşta yaşanan cinsel taciz ya da ruhsal travma ile aynı etkiyi yarattığı ve beyne zarar verdiği belirtildi.

Avustralya'daki New South Wales Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma İngiliz gazetesi Daily Mail'in internet sitesinde yayınlandı.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre günlük alınması gereken enerjinin sadece yüzde 10'u şekerden gelmeli. Bunun için de meyve suyu ya da bal tercih etmek gerekiyor.

ŞEKER BEYİN ÜZERİNDE OLUMSUZ ETKİ YARATIYOR

Şeker ile obezite ve birçok başka hastalık arasında bağlantı kurulurken son yapılan çalışma bunun beyin üzerindeki olumsuz etkisi üzerinde de durdu.

Erken çocukluk çağlarında yaşanan uzun süreli stres ya da taciz ve travmanın akıl sağlığını kötü etkilediği ve ilerleyen yaşlarda psikiyatrik bozukluklara neden olduğu biliniyor. Kaza, yaralanma, aile bireylerinin ölmesi, doğal afet, fiziksel, cinsel veya duygusal taciz, aile içi şiddet, bir suçta mağdur olmak gibi travmatik olayların sayısı ne kadar fazlaysa çocuklar o kadar çok kortizol yani stres hormonu salgılıyor.

Ayrıca çocuklukta kötü beslenmenin de beynin hacmini küçülttüğü ve anksiyeteye yol açan bazı değişikliklere neden olduğu görülüyor.

Bu çalışmada şeker alımı ile erken yaşta görülen stresin beynin hipokampüs bölümünde aynı miktarda değişime neden olduğu anlaşılıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2016, 14:54
YORUM EKLE