Sahte kanser ilacı rezilliği

Nişasta ve tuzdan ürettikleri ‘kanser ilacı’ ile köşeyi döndüler…

Sahte kanser ilacı rezilliği

İstanbul’da sahte kanser ilacı imal edip dokuz kentte satan 60 kişi gözaltına alındı. Çete, ambalajını değiştirdiği 3 liralık grip ilaçlarını, kanser ilacı diye hasta yakınlarına satıyordu.

İstanbul polisi, bir yıllık teknik ve fiziki takibin ardından sahte ilaç çetesine yönelik operasyon düzenledi. ‘Derman’ adı verilen operasyonda, İstanbul’da 25 ayrı ilçede ve Ankara, Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa, Kocaeli, Adana, Antalya ve Iğdır’da 136 ayrı noktaya eş zamanlı baskınlar düzenledi. Yapılan operasyonda aralarında çete lideri D.F.’nin de olduğu 60 kişi gözaltına alınırken, 11 kişinin arandığı bildirildi. Çete lideri D.F.’nin Zeytinburnu’nda bulunan ’16;9’ isimli rezidansta kaldığı ve polisleri kapıda görünce yanında bulunan kaçak ilaçları camdan aşağı attığı öğrenildi.

Operasyonda Bağcılar’daki imalathane, ilaçların Türkiye’ye dağıtımının yapıldığı Fatih’teki bir depo, İstanbul’da altı ecza deposu ve ülke genelinde 20 eczaneye yapılan baskınlarda 5 bin kutu sahte ilaç yakalandı.

Operasyonda sahte kanser ilaçlarının medical firmalar aracılığıyla İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümü, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi kanser hastalarının tedavi gördüğü yerlerde de satıldığı ortaya çıktı. Çete üyelerinin 3 liralık grip haplarının ambalajını değiştirerek bin 500 TL’ye kanser ilacı diye bu hastanelerdeki hasta yakınlarına sattığı tespit edildi. Dokuz Suriyeli, bir Mısırlı ve bir Azerbaycan vatandaşının da gözaltına alındığı operasyonda sahte ilaçların ABD, Danimarka ve İngiltere’ye de gönderildiği öne sürüldü. Uluslararası kaçakçılığı çetenin Suriyeliler üzerinden yaptığı belirtildi. Bu arada İran’dan aldığı sahte ilaçları Atatürk Havalimanı’ndan Türkiye’ye sokmaya çalışan bir kurye yakalandı.

LİDER 16;9’DA YAKALANDI

Gözaltına alınan çete lideri D.B. 16;9 isimli rezidanstaki dairesine polis gelince sahte ilaçları balkondan attı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, 2012 yılında The Wall Street Journal Gazetesi’ndeki bir yazı üzerine soruşturmaya ağırlık verdiklerini dile getirdiler. Gazete haberinde Türkiye’nin sahte kanser ilaçlarının üretim üssü olduğu yazılmıştı. Haberde Türkiye’de üretilen sahte ilaçların ABD, İngiltere ve Danimarka’ya gönderildiği belirtilirken, yapımında nişasta ve tuz kullanıldığı ve bunların kanser ilacı olarak sürüldüğü dile getirilmişti. (Gazeteport)

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2013, 16:53
YORUM EKLE