Sağlık Bakanı'ndan 'domuz gribi' açıklaması

Bakan Müezzinoğlu, '2015'te H1N1 virüsünden ölen bir vakamız oldu' dedi

Sağlık Bakanı'ndan 'domuz gribi' açıklaması

Son günlerde artan ölümlerin panik yaratması nedeniyle, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıklama yaptı. Bakan Müezzinoğlu, önlem alınacak ciddi bir durumun olmadığını söyledi.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'nun, domuz gribiyle ilgili açıklaması şöyle:

“Viral hastalıklarda bugün için tıp biliminin kesin tedavi ürettiği bir sistematiğimiz ne yazık ki yok. Bunu daha önceki süreçte Ebola ile ilgili dünya ağır sıkıntılar yaşadı, Mers ile ilgili dünyanın belirli bölgeleri ağır sıkıntılar yaşadı. Grip salgınlarıyla ilgili geçtiğimiz yıllarda zaman zaman yoğun pik artışları yaşadık. Ama 2014 sonu ve 2015 yılına baktığımızda bu sene grip salgınıyla ilgili olağanüstü bir sorun yaşamadık, ama H1N1 virüsünden ölen bir vakamız oldu. Ama geçtiğimiz yıllara baktığımızda grip vakalarından ölüm sayımız zaman zaman 10’lara, 15’lere ulaştı, bazen 60’lara ulaştı. Bazen altında kronik hastalığı olan hastalarımız bir de üzerine bu ilave olduğu zaman ağır grip enfeksiyonu, ölümler olabiliyor.

Bugün birkaç ciddi vakamız olmasına rağmen kamuoyunu paniğe sürükleyecek, olağanüstü tedbirleri gerektirecek bir durum söz konusu değil. Kamuoyundan tek bir beklentimiz var; hijyene dikkat etmeleri. El ve ağız temizliğine dikkat etmeli. Çocuklar okullardan gelince sofraya otururken aileler el temizliğini daha sık yaptırabilmeli ve çok yoğun ortamları, daha yoğun havalandırmak, temiz havaya zemin hazırlamak gerekir.

"SURİYELİLERE İLAÇ VERİLMEYECEK" KARARI

Eczacıların, ilaç paralarını alamadıkları gerekçesiyle Suriyelilere ilaç vermeyecekleri yönündeki kararını da değerlendiren Müezzinoğlu, “Hiçbir eczanemiz ‘benim param 2 günden fazla gecikti’ demez, diyemez” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2015, 12:58
YORUM EKLE