Sağlık Bakanı: 15 dakikada sonuç veren hızlı tanı kiti kullanılmaya başlandı

Koca açıkladı

Sağlık Bakanı: 15 dakikada sonuç veren hızlı tanı kiti kullanılmaya başlandı

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs tespitinde 15 dakikada sonuç veren hızlı tanı kitlerinin kullanılmaya başlandığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı'nın açıklaması göre artık yeni koronavirüs tanısında, 60-90 dakika içinde kapsamlı sonuç alınmasına olanak tanıyan yerli tanı kitinin yanı sıra 15 dakikada sonuç verebilen hızlı tanı kiti de kullanılacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın TBMM'de, hızlı sonuç veren antijenden geliştirilmiş tanı kitinin Türkiye genelinde tüm illere dağıtılma kararı alındığını açıklamasının ardın Bakanlık harekete geçti. 15 dakika sonuç alınabilen tanı kiti temin edilerek Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Viroloji Laboratuvarında tanıtıldı.

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Yasemin Coşkun, daha fazla kişiye test yapılarak izolasyonun sağlanabilmesi için hızlı tanı kitinde, yerli tanı kitinde olduğu gibi ağız ya da burun mukozasından alınan sürüntü örneğinin incelendiğini belirtti.

Coşkun, başta acil servisler olmak üzere kolay ve hızlı bir kullanımı olan testin yaygın bir şekilde uygulanabileceğini söylerek güvenirliğinin de yüksek olduğunuza dikkat çekti.Coşkun daha sonra hızlı tanı kitininin nasıl kullanıldığını uygulamalı olarak anlattı.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2020, 11:29

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER