'Köpeklerden insanlara geçen' yeni bir koronavirüs türü keşfedildi

Yeni tür patojen olarak onaylanırsa, koronavirüsün 8'inci türü olarak tıp literatürüne geçecek

'Köpeklerden insanlara geçen' yeni bir koronavirüs türü keşfedildi

Bilim insanlarının geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir araştırmaya göre, ilk olarak 2017-2018 yılları arasında görülen ve köpeklerden insanlara geçtiği belirtilen zatürreye sebep olan yeni tip farklı bir koronavirüs türünün tespit edildiği açıklandı.

Yeni keşfedilen bu virüs türü patojen (hastalık yapıcı) olarak onaylanırsa, Covid-19'dan sonra koronavirüsün 8'inci türü olarak tıp literatürüne geçeceği kaydedildi.

Euronews'in haberine göre; Malezya'nın Sarawak eyaletinde araştırmalar yapan bilim insanları 301 hastadan aldıkları burun-mukus örneklerini inceledi. Sonuçlara göre çoğunluğu 5 yaşın altındaki küçük çocuklarda olmak üzere toplamda 8 kişide köpeklerde görülen koronavirüs türüne rastlandı.

Virüsün genomik sıralaması incelendiğinde, kedi ve domuzlarda da benzerlerinin görüldüğü ancak daha çok köpeklerde bulunan CCoV-HuPn-2018 adlı yeni bir koronavirüs türüne rastlandığı kaydedildi. Uzmanlar bu yeni virüsün hayvanlardan insanlara geçen yeni bir koronavirüs türünün olduğunu ve insandan insana geçip geçmediğini belirlemek amacıyla daha fazla çalışma yapılması gerektiğini kaydetti.

Araştırmayla ilgili sonuçlar 20 Mayıs tarihinde akademik tıp dergisi Clinical Infectious DiseasesJournal'da yayımlandı. Dergide yeni bulgularda kabul gören, hayvan koronavirüslerinin halk sağlığını tehdit ettiği görüşü dikkati çekti.

Bilim insanları bugüne kadar hayvanlardan bulaşan ve insanlarda hastalığa neden olduğu ispatlanan 7 farklı koronavirüs türü keşfetmişti. Bunlardan en yaygın 3 tanesi SARS, MERS ve COVID-19 isimleriyle bilinen virüs türleri olarak biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2021, 20:37

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevimli dostlar
Sevimli dostlar - 3 ay Önce

Sevimli dostlar ilgili haber yapıyorsanız biraz daha dikkat etmelisiniz toplumun yarısından fazlası cahil ve hergün bu cahil ve vicdansizliklara bu vahşete maruz kalan canlılar yeterince işkence görüp öldürülüyor acıma vicdan insan olma canlı olmadan bahsedenler söz konusu insanın diğer canlılara yaptığından neden bahsetmez ha onların tabiriyle hayvan canı var herşeyden anlıyor cahil adamı eğitemezsin ama sevimli patiler eğitiliyor vicdandan bahsedilecekse özellikle o ülkeye bu ülkeye ahkam kesenler önce bir dönüp kendi düzensizliklerine gericiliklerine cahiliklerine acimasizliklarina baksın gerçekten ceksinler ellerini dilsiz canlılardan

Hayvan hakları kanunu neden çıkmaz
Hayvan hakları kanunu neden çıkmaz - 3 ay Önce

Sanki kendileri sütten çıkma ak kaşık dönüp bir kendine bakmıyorlar yani şeriatçı bilinçten ne beklersinki yobazlık bağnazlık zorbalığı seçenler kendi piştiğinde boğulmasını diler diğer bütün canlılara bu pislik bulaşmadan bu canlılara pisliğini nefretini bulastirmadan yok olup gitsinler şimdi çok nüfuslu kalabalık nüfuslu cahilerin içine aynı orada aynı bilince sahip toplulukları kitleleri yerleştirirseniz daha da berbat bir hal alır kendilerine kendi türüne yer açmak için hayvanlara yapılan zulmün hesabını kim verecek

SIRADAKİ HABER