İmamoğlu: 4 haftalık tam kapanmaya ihtiyacımız var

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 'Alınan tedbirler yetmiyor. Şunu söylemeliyim ki tam kapanmaya ihtiyacımız var. Bilim kurulumuz da 4 hafta tam kapanmaya ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Bu açıdan bayramı da içerisine alacak şekilde tam kapanmaya ihtiyacımız var' dedi.

İmamoğlu: 4 haftalık tam kapanmaya ihtiyacımız var

Habertürk yayınında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Coronavirus nedeniyle "Bugün itibariyle 48 çalışanımızı kaybettik" dedi. 

İmamoğlu, salgının konrol altına alınabilmesi için de bir aylık "tam kapanma" önerdi. İmamoğlu, “Bir kısmi açılma süreci bizi de şehrimizi de yoruyor. Dün bilim kurulumuzla sıkı bir toplantı yaptık. Ne yazık ki yapılan test ve vaka sayısı eşit bir şekilde devam ediyor. Bugün itibariyle 48 çalışanımızı kaybettik” diye konuştu.

Salgına yönelik tedbirlerin yetersiz kaldığını belirten İmamoğlu, “Alınan tedbirler yetmiyor. Şunu söylemeliyim ki tam kapanmaya ihtiyacımız var. Bilim kurulumuz da 4 hafta tam kapanmaya ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Bu açıdan bayramı da içerisine alacak şekilde tam kapanmaya ihtiyacımız var” dedi.

VEFAT SAYISININ YARISI İSTANBUL'DA

Sırası gelenlerin aşı olmasını isteyen İmamoğlu, “Ayrıca aşı tereddüdü duyuyorum sahada. Bu çok yanlış. Tabii yeterlidir yetersizdir bu ayrı bir tartışma. Bu yetkililerin işi. Ama sırası gelenleri aşı olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın “Ülkemizde vakaların yaklaşık yüzde 40’ı İstanbul'da” açıklamasına değinen Ekrem İmamoğlu, “Vaka sayısının yüzde 40'ı İstanbul'da demek çok inandırıcı gelmiyor bana. Biraz daha aşağı olabilir. Şöyle ki 84 milyon nüfusun 16 milyonu İstanbul'da yaşıyor. Ama İstanbul koronavirüsü yoğun bir şekilde yaşıyor. 2 gün önce bulaşıcı hastalıktan ölenlerin sayısı 200'ü aştı. Bugün sanıyorum 160'ı aşacak. Şu anda vefat sayılarının yarısı İstanbul görünüyor” şeklinde konuştu.

'BİZ ATLARA ÇOK İYİ BAKIYORUZ'

“Adalar'daki fayton meselesini çözüme kavuşturduk” diyen İmamoğlu, “100 at ile ilgili Lale Mansur hanımefendinin sözleri çok kırıcı çok yanlış. Biz orada gerçekten atlara çok iyi bakıyoruz. Bin 100 atı zulümden kurtardık. 300'ü aşan faytonla ilgili süreci öyle güzel yönettik ki. Tarım Bakanlığı ile bir protokol yapıp Anadolu'ya bedelsiz ve denetimi de oradaki Tarım İl Müdürlükleri'nin yapması kaydıyla canlı taşıyoruz. Bu hassasiyeti taşıdık. Ama ne yazık ki Dörtyol'daki olay bizleri çok üzdü. Burada devrettiğimiz için hukuken bir sorumluluğumuz yok” ifadelerini kullandı.

Belediye borçlarıyla ilgili de bilgi veren Ekrem İmamoğlu, “İstanbul'un bütçesinin kamuoyuna bu kadar şeffaf anlatıldığı bir dönem yok. 22 ay olacak ve dördüncü sunumumu yapacağım. İBB Meclisi'nde Tevfik Bey'in ifadesi ise doğru değil. Biz geldiğimizde İBB'nin 29 milyar lira borcu vardı. 21 ayda biz geldiğimizden beri 4.2 milyar lira iç, 9.2 milyar lira da dış kredi kullanıldı” diye konuştu.

'İSTANBULLULAR İLK DEFA PARALARININ NERELERE HARCANDIĞINI BİLİYOR'

Aldıkları kredi kadar borç ödediklerini söyleyen İmamoğlu, “Belediyeyi 6 milyon lirayla devraldık. İlk gidilen yer de kamu bankasıydı. 21 ayda İBB 9 milyar lira dış borç ödedi. Aldığımız kredi kadar da borç ödedik. Pandemi kaybı olarak tam 2 buçuk milyar liramız gitti” ifadelerini kullandı.

Kurdaki artışın belediye borçlarını da arttırdığını dile getiren İmamoğlu, “İBB'yi devraldığımızda 2 milyar Euro dış kredi borcu vardı. Euro 10 lirayı aştı. Bu borcun 12 milyar liradan fazlası döviz kur farkından geliyor. Bizim finansal tüm rakamlarımız bütünüyle şeffaf. İlk defa İstanbullular kendi parasının nereye harcandığını biliyor” dedi.  

Kaynak: Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2021, 11:17

YORUM EKLE
YORUMLAR
Victoria
Victoria - 1 hafta Önce

Merhaba! Böbreğimi Amerika Birleşik Devletleri'nden Doktor Michael'a sattım. Makul miktarda para ödedi. Böbreğinizi satmak istiyorsanız onunla iletişime geçin.. Böbrek fiyatı 450.000,00 $
whatsApp numarası: +12135662341

SIRADAKİ HABER