İlk Ebola hastası, virüsü yarasadan mı kaptı?

İlk Ebola hastası olduğu öne sürülen iki yaşındaki Gineli Emile Ouamouno'nun yarasalarla oynamış ve virüsü onlardan kapmış olabileceği belirtildi

İlk Ebola hastası, virüsü yarasadan mı kaptı?

2014'te dünya ölümcül bir virüs olan ebola tehdidiyle sarsıldı. Tam bir tedavisi olmayan ve çoğu zaman ölümle sonuçlanan bu virüs Batı Afrika'da 20 bin can aldı.

Akşam'dan Berda Özdiktaş'ın haberine göre; Ebola virüsünden Liberya'da 7 bin 977 vakada 3 bin 413 kişi, Sierra Leone'de 9 bin 409 vakada 2 bin 732 kişi, Gine'de ise 2 bin 695 vakada bin 697 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Ebola virüsü nedeniyle üç Batı Afrika ülkesi dışında 15 kişi hayatını kaybetmişti. Mali'de 6, Nijerya'da 8 ve ABD'de 1 kişi Ebola virüsünün yol açtığı hastalıktan hayatını kaybetmişti. Ayrıca, Senegal ve İspanya'da birer vaka saptanmıştı.

Batı Afrika ülkeleri dışındaki ölümler dahil edildiğinde, dünya genelinde Ebola virüsü nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 7 bin 857'ye yükselmiş oldu.

EBOLA'DA VİRÜS YARASADAN MI GEÇTİ?

BBC Türkçe'nin haberine göre; ilk Ebola hastası olduğu öne sürülen iki yaşındaki Gineli Emile Ouamouno'nun yarasalarla oynamış ve virüsü onlardan kapmış olabileceği belirtildi.

Bilim insanları, küçük çocuğun ağaç kovuğundaki yarasa sürüsüyle oynamış ve orada hastalığa yakalanmış olabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar, Ouamouno'nun yaşadığı Meliandou Köyü'nde detaylı araştırmalar yaptılar, örnekler topladılar ve halk ile konuştular. Ardından da iddialarını ortaya koyan bir rapor yazdılar ve "EMBO Molecular Medicine" (Moleküler Tıp) adlı dergide yayımladılar.

KÜÇÜK BİR KÖY

Meliandou, 31 haneli küçük bir köy. Gine'nin ormanlık bölgesinin derinlerinde yer alan köy, yüksek sazlıklar ve palmiye ağacı ekili alanlarla çevrili.

Sazlık ve ağaçların, Ebola virüsü taşıyan "meyve yarasaları" olarak bilinen, tropik bölgede yaşayan ve meyveyle beslenen yarasaları bölgeye çektiği düşünülüyor.

Geçen Nisan ayında Fabian Leendertz başkanlığında bir ekip, köy ve çevresinde bir ay boyunca araştırma yaptı. Ekip, Ouamouno'nun evinin 50 metre kadar ötesinde büyük bir ağaç kovuğu buldu.

Köylüler çocukların çoğu zaman kovuğun içinde oynadıklarını söyledi.

Aralık 2013'te Ebola'dan ölen iki yaşındaki Ouamouno'nun da orada oynadığı öğrenildi.

Köylüler, 24 Mart'ta ağacın yandığını ve yanarken ağaçtan bir yarasa sürüsünün çıktığını aktardı.

Latincede adı "mops condylurus" olan bu meyve yarasaların köylüler tarafından etini yemek için yakalandığı ancak ertesi gün yabani hayvan etinin yasaklanması üzerine yarasaların bırakıldığı öğrenildi.

'ÖNCE ÇOCUĞA BULAŞTI, SONRA SALGIN BAŞLADI'

Bir dönem köylülerin yabani hayvanlardan özellikle de yarasa etinden Ebola virüsüne yakalandığı öne sürülmüştü. Ancak bilim insanları, bu iddianın doğru olmadığını söylüyor. Onlara göre virüs, ağaç kovuğunda yarasalarla oynayan çocuğa bulaştı ve ardından da salgın başladı.

Bunun üzerine ağaçtan alınan kül ve kalıntılar incelendi ve yarasa DNA'sına rastlandı.

Ancak yasaklandığı için köylülerin yok ettiği yabani hayvan etleri incelemedi. Ayrıca köyde bulunan canlı yarasalar da test edildi.

Köydeki yarasaların hiçbirinde Ebola virüsüne rastlanmadı.

Ancak daha önce yapılan araştırmalar, bu tür yarasaların Ebola virüsü taşıyabileceğini ortaya koyuyor.

Araştırmayı yürüten Almanya'daki Robert Koch Enstitüsü'nden Doktor Fabian Leendertz, Fransız haber ajansı AFP'ye gönderdiği e-postada Ebola virüsü taşıyan bir meyve yarasasına oldukça nadir rastlandığını söylüyor ve "Eğer daha fazla yarasa virüs taşısaydı, sürekli bir salgın başlardı" diyor.

Bu yarasalar hakkında çok az bilgi sahibi olunduğunu, nasıl göç ettiklerinin, ürediklerinin vs. pek bilinmediğini kaydeden bilim adamı, bu durumun Ebola'yı kontol etmek açısından zorluk yarattığını savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2015, 15:48
YORUM EKLE