Fazla karbonhidrat erken menopoz sebebi

Araştırmada, kadınların beslenme biçimlerinin yanı sıra kiloları ve doğum yapıp yapmadıkları gibi faktörler de incelendi

Fazla karbonhidrat erken menopoz sebebi

İngiltere'de yapılan bir araştırma, kadınların beslenme biçimleriyle menopoza girdikleri yaş arasında bir bağ olup olmadığını inceledi. Araştırmaya göre, karbonhidratlar menopoz yaşını erkene çekebiliyor.

914 kadın üzerinde yapılan bir araştırma, karbonhidrat oranı yüksek bir beslenme biçiminin erken menopoza yol açabileceğini ortaya koydu. Buna göre, pilav, makarna ve çikolata gibi besinleri fazla tüketmek, menopozu yaklaşık bir buçuk yıl erkene çekiyor. Buna karşın, yağlı balık ve yeşil sebzelerin ağırlıklı olduğu bir beslenme programı da doğal menopozu geciktirebiliyor.

Leeds Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, kadınların beslenme biçimlerinin yanı sıra kiloları ve doğum yapıp yapmadıkları gibi faktörler de incelendi. Araştıma sonucunda, sebzelerdeki antioksidanların ve yağlı balıklarda Omega-3’ün menopozu geciktirdiği sonucuna varıldı. Ancak uzmanlar, menopozun zamanlamasını genetik gibi başka faktörlerin de etkilediğini vurguladı.

Kaynak: Gazete Duvar 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2018, 10:36

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER