'Ev hariç kapalı ortamlarda maske takın'

ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) halka ilk kez, ev hariç bütün kapalı ortamlarda maske takılması tavsiyesinde bulundu.

'Ev hariç kapalı ortamlarda maske takın'

ABD’de Coronavirus vaka sayılarının tırmandığı bir dönemde Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) halka ilk kez, ev hariç bütün kapalı ortamlarda maske takılması tavsiyesinde bulundu.

CDC yayınladığı yeni raporda, havanın soğuması ve Noel tatilinin yaklaşmasıyla kapalı ortamda geçirilen vakit arttıkça, ABD’nin ''yüksek düzey bulaşma'' aşamasına geçtiği uyarısı yaptı.

Bu nedenle maskelerin tutarlı ve doğru bir şekilde kullanılmasının virüsün kontrol altına alınması için önem taşıdığı belirtildi. ABD’de yetkililer peş peşe karanlık bir kış olacağı uyarısı yaparken, CDC salgının başlamasından bu yana ilk defa ev dışındaki tüm kapalı ortamlarda maske kullanımını desteklemiş oldu.

'NOEL HAFTASINDA 19 BİN 500 KİŞİ ÖLEBİLİR'

ABD’de yalnızca Perşembe günü görülen yeni vakalar 213 binin üzerinde. Bu şimdiye kadar kayıtlara geçen günlük en yüksek sayı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin Cuma günü paylaştığı verilere göre, ABD’de toplam vaka sayısı 14 milyonu aştı, can kaybı da 275 binden fazla.

CDC tahminlerine göre, ABD’de Noel haftasında 19 bin 500 kişi virüs yüzünden hayatını kaybedebilir.

CDC Başkanı Dr. Robert Redfield, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, gelecek üç ayın ABD kamu sağlığı tarihindeki en zor dönem olacağı uyarısında bulunmuştu.

Kaynak: Amerika'nın Sesi

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2020, 19:59

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER