DSÖ: Virüs aşısı en erken bir yıl sonra

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip korona virüsü aşısı için minimum 12-18 ay beklemek gerekeceğini söyledi

DSÖ: Virüs aşısı en erken bir yıl sonra

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla bir basın toplantısı düzenledi. Ghebreyesus toplantıda, “Covid-19 için bir aşı minimum 12-18 ay uzaklıkta. Bu süre içinde, hastaları tedavi etmek ve hayat kurtarmak için terapötiklere (tedavi edicilere) acil bir ihtiyaç olduğunu da kabul ediyoruz” dedi.

Dünya genelinde yarım milyon Covid-19 vakası tespit edildiğini, 20 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini anımsatan Ghebreyesus, “Bunlar trajik sayılar. Ama, dünya genelinde yüz binlerce kişinin de hayatta kaldığını hatırlayalım” ifadesini kullandı.

Ghebreyesus, özellikle sağlık çalışanlarının kullandığı kişisel koruyucu ekipmanlar konusunda yaşanan “kronik küresel sıkıntının” ise “hayat kurtarmak için verilen ortak çabalar için en büyük tehdit” olduğunu vurguladı.

En çok ihtiyaç duyan 74 ülkeye yaklaşık 2 milyon bireysel koruyucu ekipman gönderdiklerini aktaran Ghebreyesus, 60 ülkeye de benzer miktarda ekipman göndermek için hazırlık yaptıkları bilgisini paylaştı.

Ghebreyesus, “Daha fazlası gerekiyor. Bu sorun ancak uluslararası işbirliği ve dayanışma ile çözülebilir” diye konuştu.

Dünya devletlerine ellerindeki mevcut tüm kaynakları Covid-19’u durdurmak için kullanmaları çağrısında bulunan Ghebreyesus, virüsün tüm insanlığın ortak düşmanı olduğunun altını çizdi.

Ghebreyesus, “Covid-19 pandemisiyle mücadele için birleşin. Hiçbir ülke yalnız savaşamaz, sadece birlikte savaşabiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER