DSÖ'den Covid-19'a karşı antibiyotik uyarısı

DSÖ Direktörü, korona virüsü tedavisinde antibiyotik kullanmanın tehlikeli olduğunu ve bakteriyel enfeksiyonları artıracağını söyledi.

DSÖ'den Covid-19'a karşı antibiyotik uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, korona virüsü salgınıyla mücadelede antibiyotik kullanımına karşı uyardı. Bu süreçte antibiyotik kullanımını arttığını söyleyen Ghebreyesus, Covid-19 tedavisinde antibiyotiğin bakteri direncini güçlendirerek daha fazla ölüme neden olacağına dikkat çekti.

‘BAKTERİYEL ENFEKSİYONLARIN DİRENCİ ARTIYOR’

Ghebreyesus, korona virüsü tedavisinde antibiyotik kullanmanın tehlikeli olduğunu ve bakteriyel enfeksiyonları artıracağını söyledi.

DSÖ Direktörü, bakteriyel enfeksiyonların geleneksel olarak bunları tedavi etmek için kullanılan ilaçlara giderek daha dirençli hale geldiğini aktardı.

Ghebreyesus, şu ifadeleri kullandı:

“Covid-19 salgını, antibiyotik kullanımının artmasına neden oldu, bu da nihayetinde pandemi sırasında ve sonrasında hastalığın etkisini arttıracak, ölümleri etkileyecek ve bakteri direncinin artmasına yol açacak.”

‘ZAMANIMIZIN EN ACİL SORUNLARINDAN’

Covid-19 hastalarının yalnızca küçük bir kısmında bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotiğe ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Ghebreyesus, antimikrobiyal direnç tehdidini ‘zamanımızın en acil sorunlarından biri’ olarak nitelendirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER