‘Covid-19 çocuklarda Tip-1 diyabete yol açabilir’

İngiltere'de Imperial College London tarafından yürütülen araştırmada, Covid-19'un çocuklarda Tip-1 diyabete yol açabileceği kaydedildi

‘Covid-19 çocuklarda Tip-1 diyabete yol açabilir’

İngiltere’de uzmanlar, korona virüsünün neden olduğu Covid-19 hastalığının çocuklarda Tip-1 diyabete yol açabileceği uyarısında bulundu.

Uzmanlar, daha önceki dönemlere kıyasla hastanelere gelen diyabet hastalarının sayısının yaklaşık iki katına ulaştığına ve 30 kadar vakanın çoğunun ağır olduğuna dikkat çekti.

Imperial College’ın uyarısı, ülkede karantina önlemlerinin uygulanmaya başladığı 23 Mart’la sınırlamaların kaldırılmaya başlandığı 4 Haziran tarihleri arasında Londra’daki dört hastaneye gelen ve ilk kez diyabet teşhisi konan çocuk hastalarla ilgili verilere dayanıyor.

 İngiltere’de yayımlanan Daily Telegraph gazetesi, “Bilim insanları korona virüsünün diyabete yol açtığını kanıtlayamasalar da ilk kez bu kadar güçlü bir potansiyel bağ kuruluyor” dedi.

Tip-1 diyabette, pankreasta insülin üreten hücrelerin zedelenmesiyle kandaki glikoz seviyesi kontrol edilemiyor. Hastalık insülin iğneleriyle tedavi edilmezse ölümcül olabiliyor.

Imperial College uzmanları bu nedenle ebeveynlerin çocuklardaki yorgunluk, sıvı kaybı, sık idrara çıkma ve kilo kaybı belirtilere dikkat etmesi gerektiğini aktardı.

Diyabet teşhisi konan çocukların yüzde 72’sinde Diyabetik Ketoasidoz (DKA) görüldü.

Hastaneye gelen çocuklardan sadece beşinin korona virüsü testinin sonuçları pozitif çıkarken virüsün tespit edilemediği vakaların sayısının daha fazla olabileceği belirtiliyor.

Uzmanlar virüsün insan hücrelerine saldırmak için kullandığı dikensi proteinlerin pankreasta insülin üreten hücreleri hedef alabileceğini belirtiyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020, 11:47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER