Bira içmek gerçekten 'Bira göbeğine' sebep olur mu?

Genelde alkol alımı daha büyük bir bel ile ilişkilendirilir. Çünkü alkol aldığınızda karaciğeriniz vücudunuzdaki yağı yakmak yerine alkolü yakıyor

Bira içmek gerçekten 'Bira göbeğine' sebep olur mu?

Yıllardır süren bira alışkanlığınız “six pack”lerinizi bir fıçıya mı dönüştürdü? Eğer bir “bira göbeğiniz” varsa, bu konuda yalnız değilsiniz. Başta erkekler olmak üzere, dünyanın dört bir yanındaki bira sevdalılarının göbekleri özellikle yaşlandıkça büyüme eğilimi göstermekte. 

Peki ama “bira göbeğine” gerçekten bira mı sebep oluyor? Tüm bira içen insanlarda “bira göbeği” yok. Hatta bazı içki içmeyen insanlar bile "bira göbeğine" sahip olabiliyorlar. Peki erkeklerde ve bazı kadınlarda bu durumun boy göstermesinin gerçek nedeni ne? 

BİRA GÖBEĞİNE SEBEP OLAN NEDİR?

Bu göbek, sadece biradan ötürü oluşan bir durum değildir. Gereğinden fazla kalori almak da ince belinizi pantolonunuzun üzerinden çıkıntı yapan bir göbeğe dönüştürebilir. Her türlü kalori (alkolden, şekerli içeceklerden, büyük boy porsiyonlardan...) göbeğinizdeki yağ oranını artırabilir. 

Buna rağmen alkolün, karın bölgenizdeki yağlarla özel bir ilişkisi varmış gibi görünüyor. Amerika’nın Minnesota Eyaletindeki Mayo Clinic’te obezite araştırmacısı olan endokrin uzmanı Michael Jensen, bu konuyla ilgili olarak şöyle diyor:

Genelde alkol alımı daha büyük bir bel ile ilişkilendirilir. Çünkü alkol aldığınızda karaciğeriniz vücudunuzdaki yağı yakmak yerine alkolü yakıyor. Biranın sorumlu tutulmasının bir diğer sebebi de alkolden kalori almanın çok kolay olması. Ortalama bir birada 150 kalori bulunuyor. Ve eğer bir oturuşta birkaç tane devirirseniz, ciddi bir kalori yüklemesiyle karşı karşıya kalıyorsunuz.

Ve o biralarla birlikte yediğiniz yemeklerden gelen kalorileri de unutmamak lazım. Alkolün iştahınızı artırmasının yanında, barda veya bir partide bira içerken yanında tüketilen yiyecekler genellikle pizza, kanat, kızartmalar gibi şişmanlatıcı etkiye sahiptirler.

YAĞLAR NEDEN GÖBEKTE TAPLANIR?

Yakabileceğinizden fazla kalori alırsanız, ekstra kalorileriniz vücudunuzda yağ olarak depolanır. Ve bu yağların depolandığı yerler yaşınıza, cinsiyetinize ve hormonlarınıza göre değişiklik gösterir.

Erkekler ve kadınlar erken yaşlarda benzer yağ depolama şekillerine sahiptirler. Fakat ergenlik çağının başlamasıyla, bu durum değişir. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla deri altı yağı mevcuttur. Yani o fazla kalorilerden oluşmuş yağlar, belde depolandığı kadar kollarda, uyluklarda ve kalça bölgesinde de toplanır. Fakat erkeklerde deri altı yağının az olması nedeniyle, yağlar genellikle göbekte toplanır. 

“Bira göbeğinin” yaşlılarda daha sık görülmesinin sebebi ise, yaşlandıkça kalori ihtiyacınızın azalmasıdır. Genellikle yaşlandıkça daha az aktif olursunuz ve kilo almak kolaylaşır. Hormon seviyeleri düştükçe, yaşlı erkek ve kadınlarda yağı göbekte toplama ihtimali artar. Hormon tedavisi gören menopoz dönemindeki kadınlarda tedavi almayanlara göre daha az göbek yağlanması olur.

Bunun yanında Jensen’ın araştırmaları sigara içenlerin de göbeklerinde normalden fazla yağ birikebileceğini söylüyor.

BİRA GÖBEĞİNİN NESİ YANLIŞ? 

Göbek yağlarınız size bir yüzme yarışı kazanmanızı engellemekten daha fazla şey yapar. Tip 2 diyabetten yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalığa kadar çeşitli sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır.

Fazla kilolarınızı göbeğinizde taşımak, uyluklarınızda taşımaktan daha risklidir. Çünkü derinizin altında taşıdığınız, belinizi ve kalçanızı saran deri altı yağlarınız; karnınızda bulunan iç organ yağlarınız kadar tehlikeli değildir. 

İç organlarınızdaki yağ miktarı genellikle belinizin genişliği ile ölçülür. Jensen, kadınlar için bel çevresinin 35 inçi (89,9 cm) erkekler için ise 40 inçi (102 cm) aşması durumunda kalp hastalıkları, metabolik sendromlar ve genel ölüm riskinin artması ile sonuçlanabileceğini söylemek ile birlikte, bu rakamların sadece kılavuz bilgiler olduğuna dikkat çekip, ölçünüzü bu rakamların altında tutmanızı tavsiye ediyor. 

GÖBEĞİNİZİ ERİTMEK 

Göbeğinizi eritmenin kalori almayı kesmek ve daha fazla fiziksel aktivite yapmak dışında, denenmiş ve kanıtlanmış sihirli bir yolu maalesef yok. Jensen’ın dediğine göre hiçbir doymamış yağ ve sözde “göbek yağı” diyetleri, göbeğinizi sağlıklı bir düşük kalori diyetinden daha hızlı inceltemez.

Alkolden aldığınız kaloriler ve göbek yağlarınız arasındaki ilişkiden ötürü, daha az alkol almak başlamak için güzel bir yer. Sizi karaciğer hasarı ve diğer ciddi sağlık sorunları konusunda riske atan alkolü fazla tüketmekten kaçının. Amerikan Tarım Bakanlığının 2010 yılında yayınladığı diyet kılavuzunda, alkolün kadınlarda günde 1, erkeklerde ise günde 2 porsiyonla (adet ile) sınırlandırılması öneriliyor. Biraseverlerin önünde 100 veya daha az kalorili diyet biraları tercih etmek ve günde içtikleri bira sayısını sınırlandırmak gibi seçenekler de var. Bir başka seçenek ise, sadece hafta sonları alkol almak veya düşük kalorili alkollü içeceklere alternatif olarak alkolsüz içecekler tüketmek.

EGZERSİZ YAPMAK BİRA GÖBEĞİMİZİ GİDEREBİLİR Mİ?

Mekik çekmek ve diğer karın egzersizleri karın kaslarınızı güçlendirir ama göbeğinizi tam olarak yok edemez. Göbek yağlarınızı eritmenin tek yolu kilo vermektir.

Yüzme, koşma, bisiklet sürme ve tenis gibi sporlar göbeğinizi eritmek için en iyi yollardan bazılarıdır. Jensen’ın da dediğine göre her türlü egzersiz, yalnızca diyet yapmaktan daha etkilidir.

İşin güzel tarafı, kilo vermeye başladığınızda ilk olarak göbek yağlarınız erime eğilimindedir. Jensen da iç organ yağlarının metabolik olarak diğer yağlardan daha aktif ve daha hızlı kırılabilir bir yapıya sahip olduklarını belirtiyor. Yani ilk giden genellikle onlar olacaktır. Özellikle kaybedecek çok kilonuz varsa.

Kaynak: Evrim Ağacı 

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2020, 18:34

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER