Bilim insanları: Salgının Temmuz'a kadar kontrol altına alınması imkansız

Yapılan araştırma, Covid-19'un Sars'tan 3 kat daha fazla patojen ürettiğini ortaya koydu

Bilim insanları: Salgının Temmuz'a kadar kontrol altına alınması imkansız

Hong Kong'da koronavirüs vakalarının akciğer dokusuyla yapılan bir araştırma, Covid-19'un Sars'tan 3 kat daha fazla patojen ürettiğini ortaya koydu. Araştırmayı yürüten doktorlardan biri, "Salgının Temmuz'a kadar kontrol altına alınması imkansız" dedi.

Hong Kong Üniversitesi'nde ilk kez Covid-19 hastalarının akciğer dokularının incelenmesi üzerine bir araştırma yapıldı. 6 tane yeni tip koronavirüs hastası araştırma için akciğer dokularının bir bölümünün alınmasını kabul etti.

'SARS'TAN ÇOK DAHA TEHLİKELİ'

South China Morning Post'ta yer alan habere göre, araştırmanın sonunda Covid-19'un 48 saat içinde 100'e yakın kez türeyebileceği, bu sayısının SARS için 10 ila 20 arasında olduğu ortaya çıktı. Aynı zamanda Covid-19'un SARS virüsünden daha yavaş bağışıklık ve solunum yanıtlarına neden olduğu belirtildi.

Araştırmayı yürüten doktorlardan Dr. Jasper Chan Fokwoo, "Bu virüs ninja gibi, vücut içinde bağışıklığı düşürüp ürüyor" dedi.

Bilim insanları düşük şiddette semptom ya da görülmeyen semptomların virüsün kontrol edilmesini zorlaştırıldığını bu nedenle tedbirlerin sürmesi gerektiğini söyledi. Mikrobiyolog Yuen Kwok-yung, "Temmuz'a kadar virüsü kontrol altına almanın hemen hemen hiç yolu yok" açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2020, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER